Block title
Block content

"Çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler bu zamanda olsaydılar, Risale-i Nur şakirtleri olacaktılar. Elbette şimdi, bu şerait altında, bunlar onlardan on derece daha ziyade muhtaçtır ve … on derece daha rahattırlar." İzahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Şimdi zuhur namazını kıldım. Tesbihat içinde siz hatırıma geldiniz ki, her biri hem kendini, hem hanesindeki akrabasını düşünmekle mahzun olur. Birden kalbe geldi ki:"

"Madem eski zamanlarda âhiretini dünyasına tercih edenler, hayat-ı içtimaiyenin günahlarından kurtulmak ve âhiretine hâlisâne çalışmak niyetiyle mağaralarda, çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler bu zamanda olsaydılar, Risale-i Nur şakirtleri olacaktılar. Elbette şimdi, bu şerait altında, bunlar onlardan on derece daha ziyade muhtaçtır ve on derece fazla fazilet kazanıyorlar ve on derece daha rahattırlar."(1)

Bu mektup, o dönemde hapis yatan Nur talebelerine bir müjde bir tesellidir. Eski zamanda ahiretine hâlisâne çalışmak niyetiyle mağaralarda, çilehanelerde riyazetle hayatlarını geçirenler, bu zamanda olsaydılar, sizin gibi onlar da iman hakikatlerine sarılıp hapis yatmayı canıgönülden talep edeceklerdi.

Sizin bu şartlar altında Risale-i Nur davası için her şeyi göze alıp hapis yatmanız, o mübarek zatların çile ve mağaralarda hayat geçirmesinden on kat daha değerli, daha sevaplıdır. Risale-i Nur davasında hizmet etmek o kadar kutsidir ki, nöbet tutan askerin sevabı gibi çok kıymetli sevapları içinde barındırıyor.

Kısaca Nur şakirtleri eski zaman abid ve evliyalarının bu asırdaki temsilcileri niteliğindedir.

(1) bk. Şualar, On Üçüncü Şua.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...