Block title
Block content

"Cin ve inse şamil bir davet sahibi olduğundan, elbette umum enbiyanın reisidir. Öyle ise, umum enbiyanın mu’cizatlarının sırrını ve ittifaklarını câmidir." Efendimizin, kendinden sonrakilere reis olması anlaşılıyor da öncekilere nasıl olabiliyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya hayatı, ebed yolculuğundan kısa bir kesit küçük bir aralıktır. Yolculuğu sadece dünya hayatına hasretmek dar bir bakış açısı olur. Bu kısa aralıkta Peygamber Efendimiz (asm) diğer peygamberler ile görüşmemiş olabilir. Ama ebed yolculuğunun diğer evrelerinde hep önder hep rehber hep imam olmuştur.

Mesela, ruhlar aleminde, berzah aleminde, mahşerde, sıratta, cennette, miraçta Peygamber Efendimiz (asm) hep peygamberlerin imamı ve reisi idi. Bununla ilgili çok hadisler vardır.

Şimdi aramızda cismen yok, ama o halen bütün Müslümanların rehberi, imamı ve reisidir.

Peygamberimiz (asm)'in son peygamber olması, mucizece diğer peygamberlerden hem nitelik hem de nicelik olarak daha imtiyazlı olması, davetinin evrensel olması gibi özellikler, onun (asm) makam ve mevki olarak diğer peygamberlerden daha üstün olduğunu gösteriyor.

Burada asıl vurgulanmak istenen husus Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah katındaki eşsiz mevki ve makamıdır. Bu da onu (asm) ebed yolculuğunda bütün insanlığa önder, rehber ve imam yapmaktadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun. .güzel izah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...