"Cin ve inse şamil bir davet sahibi olduğundan, elbette umum enbiyanın reisidir. Öyle ise, umum enbiyanın mu’cizatlarının sırrını ve ittifaklarını câmidir." Efendimizin, kendinden sonrakilere reis olması anlaşılıyor da öncekilere nasıl olabiliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya hayatı, ebed yolculuğundan kısa bir kesittir. Yolculuğu sadece dünya hayatına hasretmek dar bir bakış açısı olur. Bu kısa aralıkta Peygamber Efendimiz (asm) diğer peygamberler ile görüşmemiş olabilir. Ama ebed yolculuğunun diğer safhalarında hep önder, rehber ve imam olmuştur.

Peygamber Efendimiz (asm) ruhlar âleminde, berzah âleminde, mahşerde, sıratta, cennette, miraçta hep peygamberlerin imamı ve reisi idi. Bununla alâkalı çok hadisler vardır.

Resulullah Efendimiz bedenen aramızda değildir ama o halen bütün Müslümanların rehberi, imamı ve reisidir; kıyamete kadar da böyle devam edecektir.

Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) son peygamber olması, mu’cizeleri ve bütün sıfatlarıyla diğer peygamberlerden imtiyazlı olması, davetinin cihanşumül olması gibi hususiyetleri, O’nun (asm) makam ve mevki olarak diğer peygamberlerden daha üstün olduğunu gösteriyor.

Burada asıl nazara verilmek istenen husus Peygamber Efendimiz (asm)'in Allah katındaki eşsiz makamıdır. Bu da O’nun (asm) ebed yolculuğunda bütün insanlığa önder, rehber ve imam yapmaktadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

karolin
Allah razı olsun. .güzel izah
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...