"Çok mâsumların kalblerinden hararet-i hüzünle tebahhur eden ‘ay’, ‘vay’ ve ‘ah’lar, rahmetli bir bulut teşkil edecektir. Ve âlem-i İslâm’da yeni yeni İslâm devletlerinin teşekkülleriyle, o rahmetli bulut teşekküle başlamıştır." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ümidim kavîdir ki: Çok mâsumların kalblerinden hararet-i hüzünle tebahhur eden ‘ay’, ‘vay’ ve ‘ah’lar, rahmetli bir bulut teşkil edecektir. Ve âlem-i İslâm’da yeni yeni İslâm devletlerinin teşekkülleriyle, o rahmetli bulut teşekküle başlamıştır." (1)

Osmanlı'nın yıkılması ve İslam aleminin işgal ve sömürülere maruz kalması ile çok acıklı ve hüzünlü bir tablo ortaya çıkmış ve İslam aleminde müthiş bir karamsarlık ve ümitsizlik hakim olmuş.

Üstad Hazretleri bu şartlar içinde, geleceğin İslam’ın olacağını müjdelemesi, o zaman ve gelecek zaman insanlarına hitap etmesi, hakikaten önemli bir öngörü ve mühim bir ilhamdır.

Osmanlı yıkılmış olsa bile, Allah ona bedel onlarca İslam devletini nasip etmiştir. Yine gelecekte bu devletler Osmanlı gücünde ve kuvvetinde birleşip o şaşalı eski günlerine tekrar dönüp İslam aleminin yüzünü güldürmesi hikmet ve rahmetin bir gereğidir inşallah. Ve bunun emareleri daha kuvvetli bir şekilde şimdilerde çıkmış ve çıkıyor.

Üstad Hazretlerinin müjdesi inşallah çok yakında tahakkuk edip, İslam adaleti ve güzelliği dünyada yeniden hüküm sürecektir. Bu güzel günler o eski dönemde yaşayan çilekeş Müslümanların ahı ve duası şeklinde yeniden hayat bulacak inşallah.

(1) bk. Divan-ı Harb-i Örfi.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

muhakemat1
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...