Cumhuriyet döneminde şapka sebebiyle asılan alimleri, Üstada yapılan işkenceleri, dinin toplum hayatından nasıl çekip alındığını gördüğümüz halde, meşrebimize ters düşmemek için bunları eleştirmeyecek miyiz? Zulme rıza zulümdür, taraftar olsa zalim olur?

Soru Detayı

Mustafa Kemal kendini topluma mal etmiş bir şahıs, onu ve yaptıklarını eleştirme yolu neden Nur talebesine kapatılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Usul esasa mukaddemdir. Yani usul ve metot, amaçtan, maksattan ve temelden önce gelir. Çünkü usulü ve metodu bozuk ve yanlış olan birisinin, amaca ve esasa faydalı olması mümkün değildir. Hatta usulü yanlış olanın esasa zarar verme riski daha yüksektir. Bu yüzden esasa doğru bir metot ile hizmet etmemiz gerekir.

Bu yüzden Üstadımız müspet hareketi ve itidali hizmetin bir usulü olarak benimsemişken, şahıslarla ve isimlerle uğraşma yolunu men etmiştir. Biz insanlara Risale-i Nur'un iman esaslarını güzelce anlatırsak, zaten bu iman esasları bütün hata ve yanlışları tashih ediyor. Bizim ayrıca isim ve şahısları çürütmemiz gerekmiyor.

Diğer bir husus, milyonlarca imana muhtaç insan Mustafa Kemal’i sevip sayıyor, sen bu insanlara ulaşmak ve iman esaslarını anlatmak istiyorsan Mustafa Kemal’in şahsı ile uğraşmayı bırakmak zorundasın. Yoksa Mustafa Kemal’in şahsı ile uğraşayım derken milyonlarca insanı kendinden uzaklaştırıp imandan ürkütürsün.

Bizim asıl derdimiz iman esaslarını muhtaç gönüllere ulaştırmaktır. Bunun hatırana şahısları nazara almamamız gerekir.

Biz sosyal medyadan Mustafa Kemal’e hakaret ederiz, onun tarafında olanlar da Üstad'a hakaret eder, hatta küfrederler. Bu tarz bu yol müspet ve mutedil değildir. Biz iman esaslarının hürmetine her kesimle iyi bir ilişki ve diyalog içinde olmalıyız.

"Onların Allah’tan başka yalvardıkları tanrılarına hakaret etmeyin ki, onlar da cahillik ederek hadlerini aşıp Allah’a hakaret etmesinler! Böylece her ümmete, yaptıkları işi güzel gösterdik. Sonra dönüşleri yalnız O’na olacak ve O da yaptıklarını kendilerine bir bir bildirip karşılığını verecektir." (En'am, 6/108)

Bu ayette Allah, inançsızların taptıkları ilaha küfredilmesini yasaklamaktadır. Katâde rivayetinde de Müslümanların, müşriklerin putlarına sövdükleri, buna karşılık olarak müşriklerin de Allah'a sövmeleri üzerine Allah, Müslümanlara, Allah'ı bilmeyen (tanımayan) bilgisizlerin Allah'a sövmelerine sebep olmalarını yasakladı.(Taberî, Câmiul-Beyân, ilgili ayetin tefsiri)

Karanlığa küfretmek yerine bir mum yakarsan daha etkili olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemdemir
Maaşallah! Ne kadar güzel ve tatmin edici bir izah!
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Cevabınız açıklayıcı ve tatminkâr.. Son olaylarda sosyal medya üzerinden Nur Cemaati, Nur Talebeleri ve Hz. Üstad Bediüzzaman için hakaret ve küfürler edildi.. Bir şahıs yüzünden bir çok kimseye hakaret edildi.. Biz daima müspet harekete riayet etmeliyiz.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...