"Çünki sıfâtın mebde'leri, o şuun-u zâtiyedir." Burada sıfat olarak kastedilen yedi sıfat-ı subutiye olduğuna göre, o yedi sıfatın mebdeleri olarak tanımlanan şuunat nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bütün sıfatları icraya sevk eden İlâhî şuunattır. İnsanlardan bir misal verelim:

Bir fakire sadaka vermemizin ilk adımı kalbimizdeki merhamet hissinin harekete geçmesidir. Merhamet şuunattandır. Onun sevkiyle sadaka vermeye karar veririz. Bu karar irade sıfatından gelir. Elimizi cebinize götürmemiz ve para çıkarmamız ise kudret sıfatıyla gerçekleşir. Demek ki, iradeyi de kudreti de faaliyete sevk eden, insandaki merhamet duygusudur.

Hâlık Allah’ın bir ismidir. Hâlıkıyet ise şe’nidir. Yâni, yaratıcı olmak Allah’ın şânındandır. Allah, Hâlıkıyetini icra etmek dilediği zaman, bu dilemeyi, yâni bu iradeyi, ilim, kudret gibi sıfatlar takib ediyor ve halk (yaratma) fiili icra ediliyor. Böylece yaratılan o mahlûkta Hâlık ismi tecelli ediyor.

Rab da yani terbiye edici Cenâb-ı Hakk’ın bir başka ismi. Rububiyet (terbiye edici olmak) ise şe’ndir. Bütün İlâhî isimler böylece düşünüldüğünde her birinin şuunât-ı ilâhiyyeden bir şe’n’e dayandığı anlaşılır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

tilmizz
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...