Block title
Block content

"Çünkü, çok emârelerle anlamışız ki, bu ulûm-u imaniyedeki fetvâ vazifesiyle tavzif edilmişiz." Buradaki "çok emarelere" örnekler verir misiniz? "Fetva vazifesiyle tavzif edilmek" ne demek?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Çok emareler"den maksat, materyalist felsefenin dünyanın yarısını ateist yapması ve komünizm gibi ideolojilerin semavi dinleri yeryüzünden silmeye çalışmasıdır. Böyle dehşetli bir dinsizliğe karşı Risale-i Nur gibi esaslı ve sarsılmaz bir iman hareketi gerekiyor. Ki milyonlarca insanın imanını kurtarsın, hem de alem-i İslam’a sarsılmaz bir dayanak olsun.

"Fetva vazifesiyle tavzif edilmek", imana dair konuları tam halledip dinsizlik karşısında imanı konuları ispat etme gücü ve kabiliyetine sahip olma anlamına geliyor. Zaten fetva ehlince ve ilimde otorite olanlar tarafından verilir. Bu paragrafta fetva imani konularda ehil ve otorite olma anlamında kullanılıyor.

Gerçekten Risale-i Nur imanın altı rüknünü öyle kati delil ve burhanlarla izah ve ispat etmiş ki, en azılı dinsiz bile bu deliller karşısında ilzam olmaya mahkum kalır ve kalmıştır. Risale-i Nur'a vakıf olan birisi de kapasitesine göre imanı konularda uzman ve bilirkişi niteliğindedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Risale olan Altıncı Kısım | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1254 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

cemdemir
Fetva vazifesi, risale-i nuru açıklamak ,şerh etmek anlamında mı kullanılmış?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Öyle de ifade edebiliriz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ziyaretçi (doğrulanmadı)
FETVA RİSALE-İ NURLA TAMAMLANMIŞ IMANI KONULARDA. AÇIKLAMAK BİR HİZMET GİBİ GELDİ BANA.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...