Block title
Block content

"Çünkü, kader onun ölmesini onun tüfeğiyle tâyin etmiştir. Eğer onun tüfek atmamasını farz etsen, o vakit kaderin adem-i taallûkunu farz ediyorsun. O vakit ölmesini ne ile hükmedeceksin?" ifadelerini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kader, sebeple müsebbebe bir bakar. Yukarıdaki örnek zaviyesinden bakacak olursak; bir adamın ömrü kaderde belirlenirken, kişinin tüfek atması esas kabul edilerek belirlenmiştir. Eğer adamın tüfek atmamasını  farz etsen, böyle bir olayda kaderin talluk etmemesi gerektirir. Çünkü, kader istediği için adam vurulmadı; vurulduğu için, kaderde  yazılmlıştı. Eğer vurulmadığını kabul etsek, bu olay da kaderde olmamak icab eder.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

k.toprak

Emek verip sorumu cevaplandırdığınız için teşekkür ederim. peki, birisi beni öldürmeye yeltendi, Allah izin vermezse, benim ölümüm katilin eliyle gerçekleşmez mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Allah'ın izin vermediği hiç bir şey gerçekleşmez. Neticeleri yaratan Allah'tır. Bizim fiillerimiz değildir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Lazgin

Vurulmadigini farzetsek bu olayın kaderde olmaması gerekir. Kaderde olmayan birşey de vaki olmaz. Dolayısıyla mutezilenin dediğine çıkmıyor mu? Tufek atmasaydi olmeyecekti diyor mutezile. Aradaki farkı tam anlayamadım. Nasıl meçhul oluyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Mutezile Allah'ın takdirini ve o konu hakkında ki iradesini inkar ettiği için sebep olmazsa neticede olmaz diye kesin bir hükme gidiyor oysa Allah başka bir sebeple o neticeyi yaratabilir bu da mümkün. Yani tüfek atmasa bile başka bir sebebi yaratıp onun canını alabilir bu da ihtimal dahilinde dolayısı ile Allah'ın ne karar vereceğini biz bilemeyiz yani bu konu bize gaybidir ve meçhuldür. Bilemediğimiz bir konu hakkında da olurdu/olmazdı diye kesin bir yargıya gitmemiz sapkınlık olur. Ehlisünnet bu konuda susarak hakkı gözetiyor. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...