"Çünkü, o saray-ı vücudun, daima, kemâl-i intizamla tazelenmektedir. Gayet harika olan ruh, kalb ve mânevî letâiften kat-ı nazar, yalnız cesedindeki herbir âzâ, bir kubbeli menzil hükmündedir." görünmeyen ruh ve duygulardan niye bahsediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Çünkü, o saray-ı vücudun, daima, kemâl-i intizamla tazelenmektedir. Gayet harika olan ruh, kalb ve mânevî letâiften kat-ı nazar, yalnız cesedindeki herbir âzâ, bir kubbeli menzil hükmündedir. Zerreler, o kubbedeki taşlar gibi birbirleriyle kemâl-i muvazene ve intizamla baş başa verip, harika bir bina, fevkalâde bir san'at, göz ve dil gibi acip birer mucize-i kudret gösteriyorlar."(1)

Hadi, ruh ve manevi duygulardan geçtik, hiç olmazsa gözünün önünde duran cesetteki harika sanatlara dikkat et, deniliyor. Katı nazar ibaresi bu cümlenin özeti gibidir. Bu paragrafın ana teması bu noktadır.

Normalde ruh, kalp ve manevi duygular da aynı ceset gibi harika ve mükemmel kubbeli taşlar mesabesindeler. Lakin bu asrın maddeci ve gafil gözleri bunları ceset gibi göremediği için, Üstad Hazretleri öncelikle göz önünde duran cesedi nazara veriyor. Yani bilinen ve görünenden hareketle, bilinmeyen ve görünmeyene intikal metodu tatbik ediliyor.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Üçüncü Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...