"Çünkü, safdil kardeşlerimiz ve ihtiyata daha alışmayan yeni kardeşlerimizin sözlerinden mânâ çıkaran casuslar bulunur." Safdilliği Üstad değişik yerlerde kullanıyor; "safdil hocalar" gibi... Safdillik bir fıtrat mı, bundan kurtulunabilinir mi?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Safdil, "kolay aldanan, çabuk kandırılan" manasına geliyor; hikmet ve tedbiri düşünmeden saf kalple olayları değerlendirenlere deniliyor.
Bu tarif zaviyesinden baktığımızda, bir adamda safdillik varsa bu onun fıtratıdır, müsamaha ile bakalım denilemez. Zira bu bakış açısı bir sürü ihmal ve suistimalleri netice verir.
Meseleyi derinlemesine tahlil eden, çok cihetlerle düşünüp hikmet terazisine vuran, meşveretin hukukunu muhafaza ederek çok akıllarla düşünen kişi safdillikten kurtulur. Safi, temiz kalpli olmak güzel, ama tedbirsiz, hikmetsiz olmak güzel değil.
Örneğin, bir adam tanımadığı bir adamın kendisiyle teşrik-i mesai yapmak istemesi sonucu, onu tanıyan birisine "Onunla ortaklık yapsam zarar eder miyim?" diye soruyor. Safdil kardeşimiz de o kişinin sıkıntılarını bildiği halde "Anlatırsam gıybet olur." düşüncesiyle hakikati gizliyor; sonuç: Meşveretin hukukuna tecavüz, hakkı gizleyip manen yalancı olmak, hak karşısında susup bir sürü haksızlığa müsaade etmek, kul hakkına girmek, maddi ve mânevî zarar...
Böyle safdil olmayayım diye insanların kusurunu araştırmak, her bir halini tecessüs etmek de doğru değil.
Risale-i Nur'un hakikatini bilmeyen, doğruyu yanlış gösteren cerbezeli kimselerin demagoji tuzağına düşen safdil hocalarımızın da kabahati büyük. Zira hayırlara vesile olan bir eser hakkında malumat sahibi olmadan hüküm sahibi olduklarını zannedip ileri geri atıp tutabiliyorlar. Ne var ki bunlara da vurmak, darbelerle çürütmek safdillikleri doğru olmadığı gibi doğru değildir.
Bizler muvazeneyi muhafaza noktasında gayret etmeliyiz, ta ki kemal mertebede ruhumuzu terbiye edebilelim.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hamditas
ALLAH Razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...