"Çünkü sen, muhabbetini ona pek pahalı satıyorsun. Verdiğin fiyatın yüz defa ziyade bir mukabil düşünüyorsun. Halbuki onun hakikî makamının fiyatına en büyük muhabbet de ucuzdur." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"HAŞİYE: Çünkü sen, muhabbetini ona pek pahalı satıyorsun. Verdiğin fiyatın yüz defa ziyade bir mukabil düşünüyorsun. Halbuki onun hakikî makamının fiyatına en büyük muhabbet de ucuzdur."(1)

Birisini sırf manevi makamı için sevmek, muhabbetini pahalı satmak anlamına geliyor. Çünkü O'nu daima ağır bir yükün altında bırakmış oluruz. O zat her zaman bu makamda görünmeğe ve kendini muhafazaya mecbur hissedeceğinden, ruhen sıkıntı çekmesine vesile oluruz. Buna bu tarzda bakanlar da şayet o manevi makam ondan gitse ya da o makamda olmadığını fark etse, ona olan sevgisi ya tamamen bitecek ya da azalacak. Bu durumda şahsın kendisini değil unvanını ve makamını sevmiş oluyor.

Oysa sevgi ve hürmet, makama ve unvana değil, dine olan hizmetine ve Allah katındaki değerine göre olmalıdır. Birisini dine olan hizmetinden dolayı seviyor isek, o sevdiğimiz kişinin manevi makamının ve unvanının ne olduğunun bir önemi kalmaz. Allah için olan sevgi böyle sağlam ve devamlıdır.

Özetle, hayalimizde şişirdiğimiz bir kişiyi sevmektense, kişiyi olduğu gibi sevmek ve olduğu gibi kabul etmek, en sağlam ve en sağlıklı bir sevgi oluyor. Hayaldeki şahsiyetine verdiğimiz muhabbetin yüz katı karşılık beklemek yanlıştır. Oysa hakiki makamının fiyatına verdiğimiz muhabbet, tam yerini bulur, bunda israf olmaz.

(1) bk. Kastamonu Lâhikası, 58. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...