"Çünkü zevâl bulan eşya ile beraber, esbabları dahi kayboluyor." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Esbab, yani sebepler eşyanın içindedir. Eşya genel olarak nasıl zevale ve yok olmaya mahkum ise, eşya kapsamına giren sebepler de aynı şekilde zevale ve yok olmaya mahkumdur. Bu sebeple zevale ve yokluğa mahkum olan sebeplerin müsebbipleri yani netice ve sonuçları yoktan ve hiçten icat etmesi mümkün değildir.

Netice ve neticeye vesile olan sebepler, her ikisi de zeval ve yokluktan münezzeh olan Allah’ın icadı ve yaratması ile varlık sahnesine çıkıyorlar ve yine onun yok etmesi ile yokluğa ve zevale gidiyorlar. Zevale ve yokluğa mahkum olan hiçbir şey, İlah ve yaratıcı olamaz.

Mesela; elma ağaçtan husul ediyor, burada elma netice, ağaç ise elmaya bir sebeptir. Elma nasıl zevale mahkum ise, elmaya vasıta ve sebep olan ağaç da zevale mahkumdur. Ağaç da bir neticedir, onun sebep ve vesileleri dört unsur ve elementlerdir.

Aynı şekilde dört unsur ve elementler de ağaç gibi zevale mahkumdurlar. Yalnız dört unsur ve elementlerin zevali, tahkik ve mantık ile sabittir. Ağacın zevali gibi bedihi değildir. Bu ölçüyü bütün sebeplere ve onların neticelerine tatbik edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

mezunburak
Şöyle de anlayabiliriz: O 4 unsur hala dünyada olmasına rağmen yaratılan bir meyveyi ya da bir canlıyı ölümden kurtaramaması gösteriyor ki o sonuçlar,yaratılanlar o sebeplerin hakiki malı değildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
neverminder35
Şu açıdan da bakılabilir; Ağacın meyvesi zeval buluyor. Sonbaharda meyvenin esbabı olan yapraklar ve dallar da kuruyup zeval buluyor. Elementler de zeval buluyor. Ertesi sene tekrar esbab ve neticeleri yaratılıyor. Demek meyve esbabın değil.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...