Block title
Block content

"Cünüpken saçların, tırnakların kesilmesi mekruh ve kesilen cüzlerin gömülmesi sünnet..." Bu asırda insanların ekserisi apartmanlarda yaşadıklarından, gömmek müşkilleşmiş. Bu cüzleri çöpe atsak veya yaksak ya da suya atsak, ahirette bize iade edilmez mi?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Haşirde cesetlerin inşası ve yeniden iade edilmesi meselesinde, nasıl ve ne şekil olacağı konusunda iki farklı görüş vardır.

 Birinci görüş: İnsanın bedeni bir kışla veya bir mektep gibi olup, orada talim gören zerreler birbirleri ile bir ünsiyet ve ülfet etmesinden ölüm ile dağılsalar, her biri bir tarafa gitseler de, kışlada istirahat için dağılmış taburu bir boru sesi ile toplamak gibi, İsrafil (as)'in sura üflemesi ile o dağılmış zerreler tekrar kışlaları hükmünde olan cesetlerine dönerler ve vazife başına gelirler denilmiştir.

İnsan cesedi hiç yokken, zaten mevcudat aleminde dağınık bir şekilde idi. Allah bu cesedi yiyecek ve içecekler vasıtası ile o dağınık vaziyetten toplatıp, babanın beline sperm olarak cem ediyor. Yani cesette vazifeli zerreler zaten dağınık iken toplanması mantıklı olurken, ölümle gelen dağılmadan sonra, ikinci bir toplanma neden mantıklı olmasın denilebilir? Bu fikri savunanlar açısından hangi zerrelerin vücutta toplanması meselesi bizim akıl terazimizle tartılacak bir mesele değildir.   

 İkinci görüş: İnsanın kuyruk sokumu denilen yerde “acbü'z-zeneb” denilen, tohum gibi esas bir zerresi vardır. Bu zerre uçağın kara kutusu gibi zarar görmeyecek bir sağlamlığa ve mahiyete sahiptir. Allah bu asıl ve esas olan tohum gibi zerreden tekrar insanın cesedini inşa eder. Tıpkı bir damla sudan başlangıçta insanı inşa etmesi gibi. Ya da küçücük incir tohumundan koca incir ağacının yaratılması gibi, insan da o acbü'z-zeneb denen esas zerreden yeniden inşa olur.

Her bahar mevsiminde milyonlarca  tohumdan ceset inşa eden ve gözümüz önünde sürekli provaları yapılan bu inşa hakikati gayet aklidir. Bugün fen, insanın gözle görünemeyecek kadar küçük spermlerden meydana geldiğini ifade ediyor. Bu sperm ile o esas olan zerre arasında hiçbir fark yoktur. Onu ondan yapan bir kudret, şunu bundan yapabilir mi, diye şüpheye düşmek akıl karı olmaz.

Bu iki görüşten ikincisi Risale-i Nur meslek ve meşrebine daha yakın ve uygun olmasından biz ikinci görüşü esas alıyoruz.

"Arkadaş! Zahire nazaran, haşirde, ecza-yı asliye ile ecza-yı zaide birlikte iade edilir. Evet, cünüp iken tırnakların, saçların kesilmesi mekruh ve bedenden ayrılan herbir cüz'ün bir yere gömülmesi sünnet olduğu, ona işarettir."

"Fakat tahkike göre, nebatatın tohumları gibi "acbü'z-zeneb" tabir edilen bir kısım zerreler, insanın tohumu hükmünde olup, haşirde o zerreler üzerine beden-i insani neşv ü nema ile teşekkül eder."(1)

Saç ve tırnak gibi insan bedenine ait şeylerin cünüpken kesilmemesi ve vücuda ait parçaların  gömülmesi sünnettir. Sünnetin ise illeti emri Nebevidir. Yani Allah Resulü'nün (asv) sünneti olduğu için saç ve tırnaklar cünüpken kesilmez ve bedenin parçaları gömülür. Yoksa, sadece yeniden inşa ve haşir esnasında kolayca dirilmesi için gömülüyor değiller. Vücudun yeniden dirilmesi ikinci görüşe göre olsa da, yine cünüp iken tırnak ve saç kesilmesi mekruh ve bedenin cüzlerini gömmek sünnettir.  

Burada, eşref-i mahlukat olan insana bir hürmet bir tafdil vardır. Yani onun nasıl cesedi orta yere atılmayıp gömülüyor ise, onun cüzleri ve parçaları da aynı şekilde gömülmeye ve hürmete layık demektir. Yoksa bu gömme işi -haşa- Allah’a bir kolaylık olsun mülahazası ile yapılıyor değildir. Zaten Peygamber Efendimizin (asv) hadisinde haşir hafi ve remzi bir mana olup, alimlerin yorumu ile açığa çıkıyor.

(1) bk. İşarat’ül İ’caz, Bakara Suresi 4. Ayetin Tefsiri

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: 4. âyetin tefsiri | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 5847 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
doğduğu anda ümmeti ümmeti diyen efendimiz asv bu tavsiyesiyle de ümmetine dolayısıyla insana verdiği değeri gösteriyormuş hep merak ederdim izahınz için teşekkür ederim
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...