Block title
Block content

CÜZ’İ İRADE

 

İnsan bir anda ancak bir şey irade edebilir. İki kelimeyi birlikte söyleyemez, iki yöne aynı anda bakamaz, iki manayı birlikte düşünemez. Bu hale teakubi denilir. Yani, önce bir iş görülür, onu müteakiben bir başka iş görülmeye başlanır. İkisi bir anda ve birlikte icra edilemez.

İnsan, kendi iradesine bırakılan işleri sırayla yaparken, bedenindeki yüz trilyon kadar hücrede sayısız faaliyetler birlikte görülürler. Demek ki, insan bedeni, küllî bir irade ile tanzim ve idare edilmektedir.

İnsan, cüz’i iradesini yerinde kullanarak âhiret menzillerinden cenneti tercih edebilir. O saadet yurdunun yollarını Cenâb-ı Hak İlâhî iradesiyle çizmiş, (İman edilecek, ibadet yapılacak, zekât verilecek, haram yenmeyecek, kumar oynanmayacak, yalan söylenmeyecek, istikametten sapılmayacak.. gibi.) fakat insanı bu iradeye uymakta zorlamamıştır. Nitekim Kuran-ı Kerimde “Dinde zorlama yoktur” buyurulması İlâhî iradenin bu noktadaki en açık ve net bir ifadesidir.

Bak: Küllî irade

Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2668 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

nuryuzlu
Ayinedarlık vazifesi nazara verilmeden izah edilmesi çok nakıs düşürmüş manayı hakkınızı helal edin, Hak da bizi afvetsin.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İfadeleriniz tam anlaşılmıyor biraz daha açarsanız ona göre bir yorum yapabiliriz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...