Daire-i imkan nedir, mahiyeti nasıldır? Mükevvenat nedir, mahiyyeti nasıldır? Daire-i imkan ve mükevvenat iç içe midir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Daire-i imkan: Varlığı ve yokluğu ilahi kudrete müsavi ve mümkün olan bütün varlıklara verilen genel bir isimdir. Varlıklar ya vücut kazanıp yaratılmışlardır ya da İlahi ilimde yaratılmayı beklemektedirler.

Mesela; bir insanın ilah olması mümkün değildir, yani daire-i imkan içinde değildir; dolayısı ile ilahi kudret bu meseleye taalluk etmez. Ama bir insanın meleğe dönüştürülmesi mümkün ve daire-i imkan içindedir; bu yüzden ilahi kudret isterse insanı bir meleğe ya da yılana çevirebilir. İşte ilahi kudretin tecelli ve taalluk alanına giren her şey daire-i imkandandır.

Mükevvenat ise; imkan dairesinde bulunan şeylerin, yoklukta bırakılmayıp varlık alemine çıkarılmasıdır; yani yaratılıp icat edilmiş her şey mükevvenattandır. Ağaçlar, yıldızlar, çiçekler böcekler hep bu sınıftandır.

Mükevvenat, daire-i imkanın iki şubesinden varlığa çıkmış şeylerin genel bir ismidir. Daire-i imkanın diğer şubesi ise varlığı mümkün olduğu halde varlığa çıkarılmayıp ademde bırakılan şeylerdir.

İlave bilgi için tıklayınız:

- Mec'ul nedir? Mec'uliyetin imkan ve vücub arasında olmasından ne anlamalıyız, misallerle açıklar mısınız?..

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

üyelik2
Daire i imkânın bir sonu,sınırı,yaratılabileceklerin sayısının bir sınırı var mıdır?Birisi tecelli alanı elbette sınırlıdır dedide.Allahın celle celaluhu sonsuz gücü ile bunu açıklayabilir misiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Daire-i imkan açısından Allah kudretinde bir sınır olmadığı gibi yaratmasında da bir sınır yoktur. Mesela Allah'ın kudreti bir trilyon dağ yaratır ama haşa bundan sonrasını yaratamaz demek caiz değildir. Hikmeti gereği kainatta her şeyi belli bir hesap ve belli bir ölçü içinde yapması Onun sonsuz yaratabilme imkanını sınırlandırmaz. Tecelli alanı elbette sınırlı diyen kardeşimiz kainatta ki hikmete işaret ediyorsa amenna ama kudretin sonsuz yapabilme durumunu kast ediyorsa bu riskli bir bakış açısı olur.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...