Darağacı temsilini açar mısınız? Yani ehliiman da darağacına çıkıyor mu, darağacının kimine basamak olması, kimini asmasını nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dar ağacı; burada ölümü temsil ediyor. Ölüm ise; Mümin kafir ayırt etmeksizin herkesi idam ediyor. Bu ölümün görünen yüzü olup, zahirde herkesi asıp yok ediyor.

Yalnız bir de ölümün görünmeyen içyüzü var. Bu içyüzü ölümün hakikatidir, bu hakikat ancak iman nuru ve Kur’an hidayeti ile anlaşılabilir. Yani darağacı hükmünde olan ölüme, iman nuru ile bakılır ise ölüm ebedi bir saadetin başlangıcı ve sonsuz bir hayatın ilk aşamasıdır. Yani ölüm, insanları ebedi olarak yokluğa ve hiçliğe atan bir idam sehpası ya da dar ağacı değildir.

Ama kafirin nazarında ölüm bir hiçlik, ölüm bir yokluk, ölüm bir idamı ebedidir. Bir daha dirilmemek üzere yok olmaktır.

Aynı ölüm vakası, Mümin için ebedi bir diriliş iken, kafir için ebedi bir yok oluştur. İşte ölümün Mümine başka güzel bir aleme geçmek için basamak, kafire ise dar ağacına atılan bir adım olması bu sırdandır. Yani imanlı bakışla küfür bakışının arasındaki farka işaret ediyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...