"De’b-i edeb ebed-müddet Kur’ân-ı..." ibaresi mi "De´b-i edeb-i ebed-müddet-i Kur´ân-ı" ibaresi mi daha uygundur? Cümlenin anlamını vererek açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Ulaşmaz dest-i edeb-i garb-ı hevesbâr-ı hevâkâr-ı dehâdâr
De’b-i edeb ebed-müddet Kur’ân-ı ziyâbâr-ı şifâkâr-ı hüdâdâr."
(1)

Anlamı: Batının heva ve hevese dayalı dehasından kaynaklanan edebiyatı, Kur’ân’ın sonsuza kadar ışık ve şifa saçan hidayet verici ve saf edep olan edebiyatına ulaşmaz.

Rasyonalist, yani aklı esas alan batı medeniyetinin, heves ve hevasını besleyen ya da nefsin adi ve süfli arzularını heyecanlandıran ve hayatlandıran edebiyat ve edep anlayışı; Kur'an’ın istikametli, doğru, hak, şifa ve ışık saçan ebedi ve sonsuz olan edebi kaidelerine ve usullerine asla ve kata ulaşamaz ve yetişemez.

Üstad Hazretleri burada, Kur'an’ın tesis ettiği İslam medeniyeti ile akıl merkezli felsefenin tesis ettiği batı medeniyetinin mukayesesini yapıyor. Batı medeniyetinin, İslam medeniyetine ulaşamayacağını ifade ediyor. Bu cümlede ana tema budur.

Cümle bu mana üzerinde bina edildikten sonra, ufak tefek kelime farklılıkları veya değişiklikleri çok da bir şey değiştirmez kanaatindeyiz.

(1) bk. Sözler, Lemeat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...