"Değil yalnız denizlerin âkilü’l-lâhm tanzifatçıları ve karaların kartalları, belki kurtlar ve karıncalar gibi, cenazeleri toplayan sıhhiye memurları dahi dinliyorlar..." Kartallar genelde leş yemiyor, canlıları yiyor; bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Demek bu saray-ı âlem ve bu fabrika-i kâinat, ism-i Kuddûs'ün bir cilve-i âzamına mazhardır ki, o tanzif-i kudsîden gelen emirleri, değil yalnız denizlerin âkilü'l-lâhm tanzifatçıları ve karaların kartalları, belki kurtlar ve karıncalar gibi, cenazeleri toplayan sıhhiye memurları dahi dinliyorlar."

"Belki o kudsî evâmir-i tanzifiyeyi, bedende cereyan eden kandaki küreyvât-ı hamrâ ve beyzâ dahi dinleyip bedenin hüceyrâtında tanzifat yaptıkları gibi, nefes dahi o kanı tasfiye eder, temizler."(1)

Yırtıcı hayvanlar ekseri olarak zayıf ve hastalıklı hayvanları avlarlar. Hatta bu çevre ve sıhhat bakımından bir denge unsurudur. Zayıf ve hasta hayvanlar türlerini tehdit eden bir zayıf halka gibidir. Yırtıcılar bu hayvanları avlayıp yemekle bir bakıma o türün sağlıklı bir şekilde büyümesine hizmet etmiş oluyorlar. Bu cihetle bütün yırtıcılar leş yiyici sayılırlar. Malum zayıf ve hasta hayvanlar yüksek potansiyelli leş sayılırlar.

Bir başka husus, yırtıcılar zorda kaldığı zaman leş de yerler. Hatta aslanların aşırı aç kalmaları durumunda ot yedikleri de vakidir. Hayvan belgesellerinde bunu görmek mümkündür.

Hem Risale-i Nur'un bu tarz ifadelerini bilimsel hassasiyet ile tartmamak gerekiyor. Zira Risale-i Nur fen kitabı değildir; kâinata tebei bir nazar ile bakıyor. Yani kâinata istidlal için bakıyor. Risale-i Nur'un esas gayesi tevhittir.

(1) bk. Lem'alar, Otuzuncu Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

cemnureyn
s.a kıymetli abilerim ve kardeşlerim, benim bu meselede kafamı karıştıran latif nüktelerde hayvanlarında kendilerine göre ceza ve mükafatı olduğu bilgisi var..2.hakikatta insanlardan ve bazı canavar hayvanlardan başka herşey itaat ediyor bilgisi var..ve buralara hayvanların canlı hayvan yememesi gerektiği gibi yorum yapılıyor..sizin dediğiniz tevil de doğru olabilir.. ancak ikinci dediğinize katılamıyorum yani fen kitabı değildir ama fen kitabı olmadığı için yanlış bilgiler de olabilir gibi bir mana anlaşılıyor sonuçta fen kitabı olmasa da manevi ve fenni her bilgi doğrudur heralde çünkü vehbidir.. Allaha emanet olun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...