Block title
Block content

"Delâletçe siması bir Hu lafzına benzer ki, o Hû'nun herbir cüz'ü küçük Hû'lardan, herbir küçük Hû'da küçücük Hû'lardan teşekkül etmiştir." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Delâletçe siması bir Hu lafzına benzer ki, o Hû'nun herbir cüz'ü küçük Hû'lardan, herbir küçük Hû'da küçücük Hû'lardan teşekkül etmiştir."(1)

Konunun siyak ve sibakına bakıldığında, bu dipnotta anlatılmak istenen husus; tevhidin küçük büyük her bir sanat ve eser üstünde parlak bir şekilde tezahür ettiğidir. Kainatın bütününde tevhit nasıl azametli bir şekilde görünüyor ise, kainatın küçücük bir cüzü olan bir mikrop veya  bakteri üstünde de aynı şekilde görünüyor demektir. Nasıl büyük ve sanatlı bir Yasin suresi hattı, hattatını mükemmelen  gösteriyor ise, aynı surenin “Yasin” harfleri içinde küçük hatlarla yazılması da ustasını ve hattatını gösterir. Hatta daha hayretli ve mükemmel gösterir. Zira koca sureyi iki harf üzerine işleyerek yazmak insan açısından daha zor daha meşakkatlidir.

Güneş sistemi ile pirenin midesindeki sistem arasında benzer bir ilişki vardır. Nasıl güneş sistemi haşmeti ile Rabbini tanıtıyor ise, pirenin midesindeki sistem de Rabbinin ne kadar nafiz ve latif bir İlah olduğunu kör olana gösteriyor. Kainat ve kainattaki her bir cüz birer “Hu” (O) zamiri olup Allah’ın varlığına ve birliğine şehadette bulunuyor. Pire nasıl küçük bir “Hu” ise, midenin bünyesinde çalışan hücre ve atomlar da daha küçük birer “Hu” hükmündedirler.

(1) bk. Mesnev-i Nuriye, Nokta, Dipnot.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...