DELİL

Her eser, kendi ustasının varlığına ve sıfatlarına bir delildir.

Delilin bir manası da “kılavuz”dur. Bilmedikleri bir ülkeye seyahata çıkanlar, bir rehber eşliğinde gezerler. Göçmen kuşlar, bir önder eşliğinde kıtaları aşarlar.

İnsanın hayat yolculuğu da elbette rehbersiz düşünülemez. Zira her insan hayat kanunlarına cahil olarak dünyaya gelir. Onun ilk rehberi anne ve babasıdır. Daha sonra arkadaş çevresi onu yönlendirir. Okula gittiğinde ise, öğretmenleri rehberlik yaparlar. Bu rehberlik çalışmaları büyük ölçüde hayata hazırlamakla ilgilidir.

İnsanın şu dünyada gerçek vazifesini bildirmede, ona dünya ve ahiret mutluluğunu kazandırmada yegâne rehber Kur’an-ı Kerim’dir ve Hz. Peygamberdir (asm). Kur’an-ı Kerim temel prensipleri bildirir. Hz. Peygamber (asm) ise, uygulamasını öğretir. Hz. Aişe’nin ifadesiyle, “Onun ahlakı Kur’an ahlâkıdır.” Yani, Cenab-ı Hakk’ın Kur’anda bildirdiği esasların en büyük uygulayıcısı Hz. Muhammed’dir. (asm)

Kur’an-ı Kerim Hz. Peygamberi “usve-i hasene” olarak takdim eder. (Ahzab, 21) Yani O, model insandır. Cenab-ı Hak, razı olduğu insan modelini O’nunla göstermiştir. İnsanlar O’nun gibi yaşamak suretiyle, “Acaba böyle hareket hak mıdır, maslahat mıdır?” şeklindeki tereddütlerden kurtulurlar.
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...