Block title
Block content

"Delil-i vahdetini göstermek için, pek az bir şeyle çok işleri görmek, pek küçük bir şeyle pek büyük vazifeleri gördürmeyi âdet etmiştir." Mesela karaciğerin yüzlerce vazifesinin olması, vahdete nasıl işaret ediyor?

 
Soru Açıklaması:

....delil-i VAHDETİNİ göstermek için ,pek az bir şeyle çok işleri görmek,pek küçük bir şeyle pek büyük vazifeleri gördürmeyi adet etmiştir.. Mesela karaciğere yüzlerce vazife takmış.Her vazife için ayrı bir organ yaratmamış ama bunun Allahın tekliği ile ilgisi nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Az bir şeyle çok şeyler gördürmek, bin kişinin yapacağı bir işi bir kişi ile gördürmek harikulade bir olaydır ve sahibine işaret eder. Bu sebepten dolayı Allah her bir eser ve icraatının üstüne bu tarz mucizevi imzalar atarak vahdetine, yani birliğine, bu işlerin ancak Allah tarafından yapılabileceğine işaret ediyor.

Şayet insanların eserleri ile Allah’ın eserleri aynı değerde ve özellikte olmuş olsa idi, o zaman insanların eserlere bakarak tevhidi yani Allah’ın birliğini anlaması ve kabullenmesi pek mümkün olmazdı. Basit bir karaciğerin -tıbbın ifadesine göre- dört yüz ayrı vazifeyi aynı anda ifa etmesi mucizevi bir durumdur ve mucizeler ancak Allah tarafından yaratılabilir.

Mucizelerin sadece Allah tarafından yapılabilmesi ise, vahdetin en açık en kesin bir delili olmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Üçüncü Mektup | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 127 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...