Block title
Block content

"Demek, Bismillâhirrahmânirrahîm, sahife-i âlemde bir satır-ı nuranî teşkil eden üç sikke-i ehadiyetin kudsî ünvanıdır ve kuvvetli bir haytıdır ve parlak bir hattıdır." cümlesini açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bismillahirrahmanirrahîm'de, Allah, Rahman ve Rahim olmak üzere üç isim var ve her ismin tecellisi büyükten küçüğe bir tevhit mührüdür.

Allah ism-i Celili; bütün kainattaki unsurların kendi aralarında olan yardımlaşma, dayanışma, kucaklaşma ve cevaplaşma gibi fiillerin dili ile, Allah'ın birlik ve tevhit sikkesini temsil eder.

Rahman ismi de; dünyadaki bitki ve hayvan taifesinin tedbir ve terbiye edilmesinde benzerlikler, birbiri ile olan uyumluluk, intizam, insicam, lütuf gibi icraatların dili ile Allah'ın dünya sahifesindeki birlik ve tevhit mührüne işaret eder.

Rahim ismi ise; insanın geniş mahiyetindeki rahmet, merhamet ve şefkat gibi tecellilerin ve fiillerin dili ile Allah'ın insan mahiyetinde görünen birlik ve tevhit mührüne bakar.

Yani tevhidin üç büyük mührü; kainat, dünya ve insan üzerine vurulan mühürleridir. Bunu şöyle bir temsil ile akla yaklaştıralım.

Kainat okyanus olsun, dünya deniz, insan ise bir avuç su olsun, her birine kelime-i tevhid yazısını yazalım. Okyanusa dev ve büyük harflerle tevhid kelimesini yazdık ve altına dev bir mühür vurduk, okumak için bütün okyanusu kuşatacak ya gözün olacak, ya da okyanusu kapsayacak bir mevkiye çıkmak lazım; bu da herkese mümkün değildir.

Dünyayı temsil eden denizin üstüne orta boyda harflerle tevhid yazısını yazdık ve altına mührünü bastık, bunu da okumak ve ihata etmek çok zordur, külli bir nazar lazımdır.

Ve üçüncüsü insanı temsil eden bir avuç suyun üstüne bir kelime-i tevhit yazdık, bunu herkes rahatlıkla ve ihata ile okuyabilir ve mührü görebilir.

Bu üç mührü ve tevhit kelimesini okumak; aşağıdan yukarı doğru olmalıdır, yukardan aşağıya okumak ve görmeye çalışmak çok zordur. Bir avuç suda yazılan tevhid  kelimesi ehadiyeti temsil eder, okyanusta yazılan tevhit ise vahidiyeti temsil eder.

Özetleyecek olursak; üç sikke-i ehadiyet, kainatta Allah isminin tecellisi, dünyada Rahman isminin tecellisi ve insanda Rahim isminin tecellisi suretinde vurulan; birlik ve tevhit mühürleri anlamındadır. Bu üç ismin temsil ettiği tecelliler; tevhidin kainat, dünya ve insan sayfalarında nurani birer satırlarıdırlar.

İlgili kısmı okumak için tıklayınız:

Lem'alar, On Dördüncü Lem'a, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
Allah razı olsun.Çok güzel açıklıyorsunuz.Allah bizi Ramazan ayına kavuştursun inşaallah.Verdiğiniz örneklerle daha güzel anlıyorum.Sizi ve sitemizi çok seviyorum.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
karolin
üç sikke-i ehadiyet, kainatta Allah isminin tecellisi, dünyada Rahman isminin tecellisi ve insanda Rahim isminin tecellisi suretinde vurulan...diyorsunuz ama kainatta ehadiyet değil,vahidiyet sözkonusudur..Halbuki burada üç sikke-i ehadiyet denilmiş,ne dersiniz?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Ehadiyet içinde vahidiyet vahidiyet içinde ehadiyet her zaman var olmaktadır. Kainatın yüzünde de ehadiyet tecellisi vardır ama okumak için çok ince ve kuvvetli bir nazar gerek.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...