Block title
Block content

"Demek iman ne kadar mükemmel olursa, hürriyet o derece parlar." cümlesini teyit eden, Peygamber Efendimizin (asm) hayatından bir kaç örnek verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hürriyet-i şer’iye; bir olan Allah’a iman edip, bütün kainatın ve sebeplerin esaretinden ve mahkumiyetinden kurtulmak anlamındadır. İnsanın kalp ve ruhu öyle bir şekilde dizayn edilmiş ki; bütün kainata muhtaç, bütün sebeplere mahkumdur. Yaşamak için güneş ve buluta muhtaç olması gibi...

Öyle ise insanın kalp ve ruhu ya kainata ve onun içindeki sebeplere dilencilik edip onların esiri olacak ya da iman ve tevekkül ile bir olan Allah’a iman edip sayısız sebeplerin hükümranlığından ve tazyikinden kurutulacak. İşte iman ve tevekkül insan için hakiki bir hürriyet oluyor ki; iman ve tevekkül Rahman ve Rahim isminin insanlığa verdiği en büyük hediye, en büyük ihsandır.

Allah; Rahman ve Rahim isminin bir gereği olan şefkat ile insanlığa semadan iman ve tevekkül ipini sarkıtmış ki insanlar bu ip ile, sınırsız esaret ve mahkumiyetten azade olsunlar, kalp ve ruhları sebeplerin altında ezilip büzülmesin.

“Demek iman ne kadar mükemmel olursa hürriyet o derece parlar.”

cümlesi bu manayadır.

Peygamber Efendimizin (asv) ciddiyetini, cesaretini, hadiseler karşısındaki metanet ve duruşunu gösteren bütün örnekler, yukarıdaki ifadeyi teyit eden örneklerdir. Savaşta en önde olması, bütün kavim ve aşiretini karşısına alıp bir adım geri atmaması gibi, sayısız haller bunun ispatı ve izahıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...