Block title
Block content

"Demek, nasıl ki onun risaleti şu dar-ı imtihanın açılmasına sebebiyet verdi.. Onun gibi, ubûdiyeti dahi, öteki dar-ı saadetin açılmasına sebebiyet verdi..." cümlesini açar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Anlaşılmaz bir kitap, muâllimsiz olsa, manasız bir kağıttan ibâret kalır. Ne zaman, o kitabı anlayan biri ortaya çıksa, kitap anlam kazanır. Öte yandan, öğretmeni olmayan bir okul da, bir anlam ifâde etmez. Ne vakit öğretmen ortaya çıksa, okulun varlığı da bir anlam ifade eder.

Aynen öyle de; kâinat, hem bir okul ve hem de okunması gereken bir kitap olarak yaratılmıştır. Ancak, "Niçin yaratılmıştır? Kim yaratmıştır? Bizden ne istemektedir ve kâinat ne anlam ifâde etmektedir?" gibi yüzlerce soru cevap bulmadan, yaratılan kâinatın bir anlam kazanması imkansızdır. Öyle ise, bir elçi veya bir muâllime ihtiyaç vardır. O muâllim ise, başta Peygamberimiz olan Hz. Muhammed (s.a.v.) olmak üzere diğer peygamberlerdir.

Öyle ise denilebilir ki, eğer bu elçiler olmasaydı, kâinatın yaratılmasının bir anlamı olmazdı ve yine denilebilir ki, bu rehberler ve resuller olmasaydı, kâinat yaratılmazdı. Demek onların risâleti, kâinatın yaratılmasına sebeptir. Bu mana, en kâmil anlamda Efendimiz'de (s.a.v.) tecelli ettiği için, diğer nebilerin adında Efendimiz'e (s.a.v.) hitap edilmiştir: "Sen olmasaydın ben felekleri yaratmazdım."

Kâinat okulunun öğretmenleri olan peygamberler ve başta Peygaberimiz (s.a.v.) olarak, sergiledikleri vazife ve kullukları, kâinatın yaratıcısı  tarafından bir mükâfat ile karşılık bulmuştur. İşte o karşılık ise Cennet'tir. Evet Cennet bir Fazl-ı İlahi'dir. Bir bitki ve hayvanın yaratılması, kendisi için bir nimet olduğu gibi, insanın da yoktan varlığa çıkarılması bir nimettir.

Bitkileri ve hayvanları isterse Cennet'e göndermeyen Allah, insanları da göndermeyebilirdi. Ancak Efendimiz'in (sa.v.) kulluğu ve ubudiyeti, Cennet'in yaratılmasının önemli hikmetlerinden biri olarak tecelli etmiştir denilmektedir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

talebe adayi
allah razi olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...