"Demek sureten, şeklen bir olduklarından ülfet lezzetini veriyor, tatlarının ayrı olmasıyla de teceddüd lezzeti hâsıl oluyor." Cennet meyvelerinde ülfet olacak mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cennette meyveler ve nimetler suret olarak, yani şekil bakımından dünyadakine benzeyecekler. Bu da insana ülfet lezzetini verecektir. Ülfetin buradaki anlamı; insanın alışa geldiği, aşina olduğu şey anlamındadır. İnsan alıştığı ve aşina olduğu şeyi kaybetmek istemez; şayet kaybederse, ayrılık acısı oluşur.

Dünya ve içindeki nimetleri insanlık için bir hatıra, ünsiyet ettiği bir dost gibidir. Bunlardan tamamı ile ayrılması, insanlık için bir azaptır. Bu sebepten dolayı Allah, dünya ve nimetlerinin şeklini cennette muhafaza edecektir. Aynı zamanda, insan bilmediği ve ünsiyet etmediği şeylerden ürker ve tevahhuş eder. Cennette nimetler tamamı ile bilmediğimiz şeyler olsa, bu da insan için ayrı bir sıkıntıdır. Bundan dolayı cennet nimetleri şekil ve imaj olarak aşina olduğumuz şekilde olacaktır.

Cennet nimetleri şekil ve imaj olarak ülfet ve ünsiyet zevkini insana verirken, muhteva ve içerik olarak da bambaşka bir lezzeti insana ikram edecektir. Yani cenneteki nimetler, lezzet bakımından dünyadaki ile kıyasa gelmeyecek kadar üstün ve mükemmel olacaktır. Bu da insana teceddüt, yani yenilenme ve değişme lezzetini verecektir.

Şayet cennet nimetlerinin içeriği ve muhtevası da aynı olsa idi, bu durum ülfet olup, insana bıkkınlık ve sıkkınlık verirdi. Yoksa suret ve imaj olarak aynı, içerik olarak farklı olması, ülfetteki bıkkınlığı vermez.

Cennetteki bütün nimetler insanın maddi ve manevi duygularını okşayıp tatmin edecektir. Bir elmaya bakıldığında, rengin bütün lezzetlerini zevk edeceğiz ama onun dünyadaki elma olduğunu da tanıyacağız. Yani elma kimliğini ve imajını cennette yitirmeyecek; ama içerik ve lezzet olarak da bam başka olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mücahid19
çok güzel anlatmışsınız.tebrikler...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...