"Demek taht-ı Belkıs Yemen'de iken, Şam'da aynıyla veyahut suretiyle hazır olmuştur, görülmüştür. Elbette taht etrafındaki adamların suretleri ile beraber sesleri de işitilmiştir." Bu konu hakkında ilmî bir izah yapabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu konuda "Bilim Teknik Dergisi"nde yayınlanan bir yazıyı aynen aktarıyoruz:

"Bir mekânda bulunan eşyanın başka bir mekânda sureten hazırlanmasına örnek televizyon görüntüleridir. Stüdyoda bulunan eşya veya insanların görüntüleri (resim ve ses) ışık enerjisine dönüştürülüp elektromanyetik dalgalara (radyo dalgaları) bindirilerek alıcılara (televizyon) gönderilir. Alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar alıcıda resim ve ses olarak görüntülenir."

"Nesnelerin veya maddelerin de bir yerden diğer bir yere ışınlanması için fizik yasalarının engel sayılamayacağını belirten ilim adamları çalışmalarını sürdürmektedirler. Araştırmacılar, bu yöntemin geçerli olup olmadığını anlamak üzere deneyler yapıyorlar. Ancak, araştırmacıların ışınlamaya çalıştıkları, insanlar ya da başka nesneler, hattâ atomlar bile değil, ışık parçacıkları. Bu yeni yöntemin geliştirilebilmesi için araştırmacıların önünde daha aşılacak çok yol var. İnsanın bir yerden ışınlanıp diğer bir yerde aynen hâzır hâle getirilmesi kütle olarak belki mümkün olabilir, fakat elde edilecek kütlenin o orijinal insan olması ve ona benzemesi de ayrıca büyük önem arz etmektedir."

"Eşyanın uzaktan aynen veya sûreten hâzırlanması ve getirilmesinin, elektromanyetik alan jeneratörleri vasıtasıyla nesnenin etrafında bir elektromanyetik alan oluşturularak mümkün olup olmayacağı üzerinde de bilim insanları çalışmışlardır. Bunun en büyük örneği, Philadelphiya deneyidir. Bu deneyde, elektronik kamuflajı gerçekleştirmeye çalışan bilim adamları koca bir gemiyi, mürettebatı ile birlikte ışınlamış ve sonra da geri getirmişlerdir. Fakat, bu deneyin sonucunda, gemi personelinde istenmeyen etkiler meydana gelmiş ve bundan dolayı bu tür deneylere de ara verilmiştir."

(bk. Bilim Teknik Dergisi, Eylül 1998)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...