Block title
Block content

Depresyon gibi bir rahatsızlığa yakalanan bir kardeşimizin, Nurları okudukça malesef hastalığının daha da artması veya o zanda olması gibi bir durum var. Bu kardeşimiz için nasıl bir tavsiyeniz olur?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hastalıklarda maddi ve manevi hastalık şeklinde kesin bir ayırım yapmak doğru değildir. Nitekim tarihi Çin tıbbında böyle bir ayırım söz konusu değildir. Şimdi de aynı kabul devam etmektedir. Beliniz ağrıyorsa, bunun maddi ve manevi sebepleri birlikte araştırılır. Psikolojiniz bozuk ise, yine bunun maddi ve manevi nedenleri birlikte araşıtırılır. Maddi hastalıklar için yalnız maddi; manevi hastalıklar için de yalnız manevi nedenleri araştırmak ve tedavi etmek yetmeyebilir.

Bu nedenle belimizin ağrıması halinde, nasıl ki yalnız Kur'an ve Risale okumakla yetinmeyip doktora baş vuruyoruz; aynen öyle de manevi hastalıklar için de ilgili uzman doktorlara müracaat etmeliyiz. Ayrıca da duamızı da ihmal etmemeliyiz.

Bu kardeşimizin en kısa zamanda konunun uzmanı bir doktora danışmasını öneriyoruz. Zira verilen ilaçlarla birlikte kendini daha kolay toparlama imkanı olacaktır.

Psikoloğa gitmeyi yadırgayan bir toplum olmanın çok dezavantajlarını yaşıyoruz. Öyle ki, binlerce insan bu noktada hasta ve gitmeyi düşünmemektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Yirminci Devâ | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4938 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi
Bazı Ağabeyler depresyon ilacı yerine Risale-i Nur okuyun diyorlar.. Mâlumunuz depresyon ilaçları kişiyi uyutuyor.. Onun psikolojik hastalıkları üzerinde bazen menfî surette tesir ediyor.. Benim kanaatimde Risale-i Nur eserlerini okumak psikolojik hastalıklar üzerinde müsbet olur, diye düşünüyorum. Doğru mu düşünüyorum? Cevap verirseniz sevinirim..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İlaçlarla Risale-i Nuru bir birine rakip gibi göstermek bizim kanaatimize göre bağnazlıktır. Çünkü ilaçlarda Allah'ın Şafi isminin bir tecellisi olup kainat eczanesinden temin ediliyor. Risale-i Nur kalbe ve ruha şifa iken ilaçlar bedene şifadır. Her ikisini kullanmak en güzelidir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...