Dernek kurmak, işletmek ve üyesi olmak Risale-i Nur hizmetine uygun mudur? Nur talebelerinin dernek kurmasını nasıl değerlendirmeliyiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dernek veya vakıflar, cemaat hizmetlerinin sistemleştirilmiş ve düzene sokulmuş hali olarak görülebilir. Risale-i Nur hizmeti devletin ve asayişin manevi bekçisi olması hasebiyle, içtimai ve sosyal hayatta da bu hizmetleri taşımaya vesile olmak şartıyla vakıf veya dernek açılabilir ve işletilebilir.

Mesela, cemaatin hizmetlerini toparlayıcı, cemaat mensuplarının kendilerini ifade etmeleri ve maddi - manevi inkişafın sağlanması açısından bu gibi sivil ve gönüllü teşekküller, bazen çok ehemmiyet kesbedebilir.

Vakıf veya dernek açanlar, hizmetin ruhunu iyi bilen ve hizmet amaçları doğrultusunda bu gibi teşekkülleri değerlendirmelidir. Şayet bu hassasiyet korunamazsa dernek veya vakıf açmanın bir faydası olmayacak, belki de zarar olabilecektir. Ama bu hassas noktalara göre hizmetlerini tanzim edenlerin, bu gibi teşekküllerden hizmete matuf fayda sağlaması mümkündür. Nitekim hizmet ile doğrudan ilgilenen çok yerlerde bu gibi resmi teşekküller ile iman hizmetini çok iyi koordine ettikleri ve bundan ciddi istifade ettikleri ortadadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...