Derse yeni gelen öğrenci ve çalışan kardeşlerleri, iman ve Kur'an derslerine kazandırmak için, iyi ve güzel bir diyalog nasıl olur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Diyalog, insan fıtratının bir neticesidir. Ancak her insnda farklı şekilde tezahürleri olabiliyor. Bunu bir kalıba bağlamak, mümkün olmadığı gibi, doğru da değildir. Muhatabın durumu, konumu, ilgi alanından başlamak üzere dikkat edilecek bir çok husus vardır. Bütün bunlar dikkate alındıktan sorna ancak başarılı bir diyalog kurulabilir.

Diyalogda temel bazı kurallar vardır, bunun dışında kalan kısmı tamamen şahsa özeldir. Tıpkı bir doktorun hastaya yaklaşması ve tedavi etmesi gibi. Her doktorun dikkat etmesi gereken temel kuralların dışında, her hastaya özel muamele ve tedavi sunulur.

Temel kurallar; hastayı güler yüzle kabul etmek, incitmemek, hakaret etmemek, nezih bir ortamda karşılamak vs... Ancak tam bir tedavi için bunlar yeterli değildir. Yanlış bir teşhis ve tedavi ile hastanın hayatı sonlandırılabilir. Tıp dilinde dolaşan; "Hastalık yoktur, hasta vardır" ifadesi çok mesaj içermektedir. Bu mesaj bize, diyaloğun temel kurallarının dışında ferasetimizi kullanarak muhatabın durumunu dikkate alarak yaklaşım tarzı geliştirmemizi tavsiye etmektedir. Buna, kişiye özel diyalog üretme de diyebiliriz.

Diyalogta deneyim çok önemildir; teorik bilgleri tek başına yeterli olmamaktadır. Bütün sebeplere müracaat ettikten sonra, duayı da ihmal etmemek gerekir. Zira şifa veren O olduğu gibi, hidayet veren de O dur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...