Dershanelere, sohbetlere sevemediğim kişiler yüzünden gitmek istemiyorum; tabi ki bu mazeret sayılmaz, ama görmek istemiyorum. Evimde ailemle istifadeye çalışıyorum. Ne dersiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Evvela, şeytan insanı yoldan çıkarmak için bin bir hileye başvurur. Bizim bu tertiplere karşı uyanık olmamız gerekir. Bu gibi hile ve tertiplere karşı sünneti esas almalıyız. Yani "Peygamber Efendimiz (asv) böyle bir durumda ne yapardı?" deyip onu örnek almalıyız. Müslümanlar içinde ihtilaf vuku bulduğunda çözüm merci sünnettir.

İkincisi, insan kendi kusur ve hataları ile meşgul olursa, başkaların kusur ve hatalarını görmeye fırsat bulamaz. Peygamber Efendimiz (asv)'in şu hadisi bu konuda önemli bir rehberdir:

“Ne mutlu o kimseye ki, ayıpları, kendisini başkasının ayıplarını görmekten alıkoydu.”(1)

Üçüncüsü, Risale-i Nurlarda üzerinde önemle durulan ve her on beş günde bir okunması tavsiye edilen ihlas ve uhuvvet kaidelerini okumak ve yaşamak için gayret etmeliyiz. Aslında her Nur talebesi bu kaideleri yerine getirse, bu gibi sorunlar ve ihtilaflar kalmaz. Ama maalesef bu kaideleri yeterince yaşayamıyoruz.

Dördüncüsü, meslek ve meşrep farklılıklarından kaynaklanan farklı bakışları ve düşüncüleri hoşgörü ile karşılayıp meseleye geniş bir perspektiften bakmalıyız. Ekseri ihtilafların temelinde bu bakış darlığı ve meşrep tutuculuğu yatmaktadır. Diğer sorunlar işin bahanesidir.

Beşincisi, iman ve Kur’an hizmeti umumidir, kimsenin tapulu malı değildir. Öyle ise sevmediğimiz birisi yüzünden hizmete ve cemaate küsmek çok yanlış ve hatalı bir tutum olur. Zira iman ve Kur’an hizmeti o sevmediğimiz adamın elinde ve onun mülkü değil ki, ona kızıp hizmeti terk edelim. Cemaat ne kadar onunsa, o kadarda bizimdir. Öyle ise ona küsüp cemaati terk etmek, şeytanın ince bir planından başka bir şey değildir.

Altıncısı, hayat bir imtihan ve tecrübe yeridir, her insanın tecrübe ve imtihanı farklı olabiliyor. Cemaat içinde tecrübe ve imtihan biraz daha hassasiyet kazanıyor. Normal hayatta tahammül ettiğimiz küçük bir şey, cemaat hayatında şeytan tarafından büyütülüp tahammül edilmez bir şekle çevriliyor. Esnaf, müşterisinden işittiği ağır hakaretin binde birisini hizmetteki kardeşinden işitse, hemen küsüyor, ama müşterisine darılmıyor. Çünkü oradan maddi menfaati var. Halbuki asıl tahammül edilecek olanı kardeşinin hakaretidir; zira cemaat hizmeti insana ebedi hayatı kazandıran manevi bir dükkandır.

"Bu zaman, ehl-i hakikat için, şahsiyet ve enaniyet zamanı değil. Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatten çıkan bir şahs-ı mânevî hükmeder ve dayanabilir. Büyük bir havuza sahip olmak için, bir buz parçası hükmündeki enaniyet ve şahsiyetini o havuza atmaktır ve eritmek gerektir. Yoksa, o buz parçası erir, zayi olur; o havuzdan da istifade edilmez."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Beyhaki, Şuabu’l-iman.

(2) bk. Kastamonu Lahikası, (97. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
Şeytan insanları sohbetten uzak tutmak için bu vesveseyi çok kullanıyor. Çevremde soruyu soran kardeşimiz gibi bir sürü kardeşimiz var ehemmiyeti olmayan böyle küçük bir hadise için büyük bir ecirden mahrum kalıyor. Hastanın doktor seçme lüksü yoktur çünkü doktora muhtaçtır doktora gittiginde sevmedigi biri orda ise gitmemezlik yapabilirmi tabikide yapamaz. aynen öyle bu asırda sohbetlere ekmekten sudan daha çok ihtiyacımız var bir iki küçük ufak sebepten ötürü böyle büyük bir nimetten mahrum kalmak hilafı akıl hareket etmektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
fakir35
Muhterem Kardeşim, Bir zamanlar aynı şeyleri bende hissettim,ancak zamanla yaptığımın ancak kendini kandırma olduğunu anladım.Şöyleki;Hizmetin ecri ve istifadesi bu durumda yani hoşlanmadığın kişilerin olduğu ortamda daha fazla olduğu,tecrübe ile sabittir.Cemaatle olan okumalardaki Üstadın tabiriyle manevi şirket karının hiçbir yerde ikmal edilmesinin mümkün olmadığını ve bunun şeytanın desisesi ile kendini kandırma olduğunu anladım. Cemaate devam ettiğimde zaman içinde o kişiler ile bir nebze kalbimde daha iyi duygular oldu.Rabb-ı Rahimime şükürler olsun ki beni böyle bir hataya devam etme gafletinden kurtardı. 13,20 ve 21 lemaları sıkça okumanı ve manen bir adım önde olmanı tüm kalbimle size tavsiye ederim.Ben bu bölümden çok istifade ettim.Allah'a emanet olunuz ve Nur'lara sıkıca sarılınız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...