Diğer mücedditler de hep eserler ortaya koyarak mücadele etmişlerdir. Onların eserleri ledün ilmi ise sonradan etkinliği niye kalkıyor ve neden yeni bir müceddid geliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Müceddid, kelime olarak yenileyen, yenilikçi demektir. Istılah olarak ise, her yüzyılın başında dinin hakikatlerini, devrin ihtiyaç ve gereklerine göre ders veren büyük alim ve peygamber varisi demektir. Bu zat dinin hakikatlerini ifade ve ihya ederken o devrin seviye ve kıvamına uygun bir tarz ve yol kullanır. Yani yenilik dinde değil, dinin anlatılış tarzı ve yolundadır. Dinin esasatını muhafaza etmekle beraber döneminin ilcaatına ve gereklerine uygun bir din yorumu ve o asrın sorunlarını çözen bir yaklaşım tarzı sergilemek müceddidin alametidir. Müceddid, açılmış çığırdan giden değil, çığır açan demektir.

Her dönemin sosyal ve siyasal şartları farklılık arz ettiği için, asgari olarak her yüz yılda yeni bir müceddidin gelmesi ve yeni bir tarz ve bakış açısını sunması bir ihtiyaç, bir gereksinimdir. Lakin iki müceddidin arası o kadar da uzak olmadığı için bir boşluk veya bir ara geçiş döneminin olması söz konusu değildir. Hazreti Mevlana’nın, İmam Gazali’nin eserleri halen asrımıza ışık saçıyor.

Müceddidlerin hepsi velayet-i kübra olan sahabe mesleğinde gitmişlerdir. Bu zatlar arasında bir mukayese yapmak doğru olmaz. Müceddidlerin hepsi kıymet ve derece bakımından kendi dönemi ve şartları doğrultusunda, çok önemli ve kıymetli şahsiyetlerdir. Ve bir çoğunun mesleği halen devam etmektedir. Bir müceddid geldiği zaman bir öncekini ya da mazi de kalmış olanların hepsini bütünü ile siler veya lağveder, yaklaşımı doğru bir yaklaşım değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...