"...Dikkat ettim ki, o sarayın efendisi kapıya gelmiş, it ile oynuyor ve oynamasına yardım ediyor..." Temsili hikayede geçen "efendi" ve "padişah" nasıl tabir edilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Temsilde geçen, efendiden maksat; kalptir. Vücudun maddi ve manevi idaresi ona aittir. Buna delil olarak da, On yedinci Lem'ada geçen şu ifadelerdir
"Sen kendi mahiyetine bak ki: Senin lâtifelerin içinde öyle bir lâtife var ki, ebedden ve Ebedî Zattan başkasına razı olamaz. Ondan başkasına teveccüh edemiyor. Mâsivâsına tenezzül etmez. Bütün dünyayı ona versen, o fıtrî ihtiyacı tatmin edemez. O şey ise, senin duygularının ve lâtifelerinin sultanıdır. Fâtır-ı Hakîmin emrine mutî olan o sultanına itaat et, kurtul."(1)
Yukarıda geçen latife-i Rabbaniye'den maksat, kalptir. Sultan ve efendi ise aynı anlama gelmektedir.
Padişahtan maksat ise; Allah'tır. Yukarıdaki yazıda, "Ebedi Zat" olarak isimlendirmişti.
"...Kalpler ancak onu zikretmek ile tatmin olur."(Ra'd, 13/28)
ayeti de bu münasebete işaret etmektedir. Kalp olan efendi, padişah olan Allah'ı hatırladığı ve onun emirleri doğrultusunda hareket ettiği sürece, bir sıkıntı ve huzursuzluk olmaz. İsyan ve inkara gitmesi halinde ise huzursuzluk başlamış demektir.

(1) bk. Lem'alar, On Yedinci Lem'a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

tahiri
19. lem'a da "mide,cesedin idaresi noktasında bir efendi ve bir hâkimdir" denmiş.o zaman insan şöyle diyor ki;mide nasıl ki bedene hâkimse,kalp'te insanın bütün maddi ve manevi hayatına hâkim.öyleyse insan bütün cihazatıyla birlikte yalnız Allahın zikrinden başkasıyl tatmin olamıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...