Block title
Block content

Dilenci, uyku hali ve birisini bekleme misallerinin "tertib-i eşyadaki teenni-i hikmet" ile bağlantısını açıklar mısınız? Uyumak istemekle, teenni ile hareket etmek arasındaki ilgi nasıl kurulabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hırs ve kanaatsizliğin genel manasını tarif ettikten sonra, basit ve cüzi işlerde bile, hırsın zararına işaret ediyor.

Hırs, bir şeye ulaşmakta, sebep ve tertibi atlayarak, direk neticeyi elde etmek hissi idi. Burada verilen misaller, buna ışık tutuyor. Birisini beklerken, onun gelmesini aşırı istemek, insanda, bekleme sabrını tüketir; öyle bir noktaya gelir ki, gelmeyecek der, gider. Halbuki, kavuşmanın şartı beklemekti. Kişi gider, biraz sonra o zat gelir. Burada, teenni ile hareket etmek, beklemektir.

Sabah, mühim bir iş için erken kalkman gerek, sen de bu mühim işi düşünerek, akşam hırsla uyumaya çalışıyorsun. Bunun verdiği sıkıntı ile, uykun iyice kaçar. Halbuki, hırslanmadan, uykunun gelmesini sabırla beklensen, sorun kalmaz. Burada, teenni, hırs göstermeden, sabırla uyku saatini beklemektir.

Dilencilerden, aşırı bir hırsla talep edeni hiç kimse sevmez ve ona acımaz. Ama, tevekkül ile, sakin duran bir dilenciye, herkes fıtri olarak acır ve meyleder. Burada, dilenci, sabır ile sakin dursa, herkesin merhametini kendine çeker. Ama hırs ile herkese atılsa, o zaman teenni ile sakin durmadığı için kaybeder.

Neticeye ulaşmanın bir yolu vardır; o da Allah’ın koymuş olduğu tertibe uymaktır. Bu, genel için de böyledir; basit, gündelik işlerimizde de böyledir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Yilmaz987789
bu soruyu soran ve cevaplayanlar dan ALLAH razıolsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...