"Din-i hakkı arayan Amerika’nın çok ehemmiyetli dinî cemiyeti gibi..." Buradaki söz edilen cemiyet hangisi olabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"... elbette nev-i beşer bütün bütün aklını kaybetmezse ve maddî ve mânevî bir kıyamet başlarında kopmazsa, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İngiltere’nin Kur’ân’ın kabulüne çalışan meşhur hatipleri ve din-i hakkı arayan Amerika’nın çok ehemmiyetli dinî cemiyeti gibi, rû-yi zeminin kıt’aları ve hükûmetleri, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânı arayacaklar ve hakikatlerini anladıktan sonra bütün ruh u canlarıyla sarılacaklar. Çünkü, bu hakikat noktasında kat’iyen Kur’ân’ın misli yoktur ve olamaz ve hiçbir şey bu mu’cize-i ekberin yerini tutamaz."(1)

Bu cemiyet bizim kanaatimize göre Amerika ve Avrupa'da hakikati araştırmaya yatkın, hatta fiilen bir arayış içinde olan vicdanlı, özgür düşünceli ve eğitimli insanlardır. Nitekim bu vasıfta çok insanların İslam’a girdiklerini de görüyoruz.

"Kuzey Amerika İslam Topluluğu Kısa adı ISNA (Islamic Society of North America) gibi bir çok örgütün İslam’ın yayılmasında önemli bir faktör olduğunu görüyoruz."

"Her yıl 35.000'e yakın Müslümanın buluştuğu ISNA fuarında kurulan standlarda dini, akademik ve kültürel içerikli yayın ve ürünler tanıtılıyor."

"Etkinlik İslam dünyasında ve Amerika'da faaliyet gösteren önemli kişi ve kurumların buluştuğu bir yer olması bakımından önem taşıyor. Üç gün süren etkinlik boyunca çeşitli seminer, konferans ve açık oturumlarda Müslümanların güncel sorunları tartışılıyor, fikir alışverişinde bulunuluyor. Yıllardır düzenli olarak sürdürülen çalışmalar sayesinde ISNA Fuarı Amerika'da yaşayan Müslümanlar için önemli bir sosyal iletişim ve çözüm platformu niteliği de taşıyor."

"Müslümanların ve Müslüman kuruluşların durumunu iyileştirmek, İslam'ın doğru anlatılmasına katkı sağlamak, eğitim ve sosyal alanlarda projeler geliştirmek, diğer dini topluluklar ve sivil toplum örgütleri ile iletişim sağlamak gibi amaçlara hizmet ediyor. Amerika'da yaşayan pek çok Müslüman için son derece önemli olan bu toplantıya, ayrıca Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililer de katılmakta titizlik gösteriyor..."(2)

Dipnotlar:

(1) bk. Emirdağ Lahikası-I, 191. Mektup.
(2) Bu haber, nurforum.org sitesinden alınmıştır. Erişim: 23 Nisan 2015.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...