Dinden uzak birine, ölümden sonraki hayatı hangi sözlerle veya misallerle anlatabiliriz? Risale-Nur'da bu tür misaller var mıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nur'un çok bahisleri, öldükten sonraki hayatı, iki kere iki dört eder kat’iyetinde izah ve ispat ediyor. Mesele çok uzun ve tafsilatlı olmasından dolayı, yalnızca hangi risalelerde bu mesele ele alınıyor, onları ifade edelim.

Risale-i Nur'un muhtelif yerlerinde ölümün hakikati ve yeniden diriliş izah edilmiştir. Haşir bahsi en geniş olarak Sözler adlı eserin Onuncu ve Yirmi Dokuzuncu Sözlerinde işlenmiştir.

İnanmayan birisine, evvela imanın en ehemmiyetli rüknü olan Allah’a iman hakikati anlatılmalıdır. Zaten diğer iman rükünleri Allah’a iman rüknü üzerine bina edilmiştir. Zira Allah’a iman etmeyen diğer iman esaslarını da kabul etmez. Bu itibarla evvela Allah’ın varlığının ve birliğinin izah ve ispat edilmesi daha isabetli olur...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Vbdestabe
rnk yı defalarca hatmeden biri Halık-i Zülcelalden be haber olan birine rahat bir şekilde iman rükünleri anlatabilir. onun için eger siz tam olarak anlatamıyorsanız bi abi ye götürün güzel şekilde izah edecektir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...