Dinden uzak gençlere tebliğ için, onlarla taviz vererek yaşamak uygun mu? Erkeğin bayanlara ders yapması mesela... "Maddi ve manevi her şeyi feda etmek"ten kasıt nedir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İslam ve iman hakikatlerinin neşrinde; teknoloji nimetlerinden faydalanmak elbette güzeldir. Lakin amaç iman hakikatlerini anlatmak olunca, her araç ve her vasıta mübah tarzı hareket etmek, ne İslam dini ile ne de Risale-i Nur'un prensipleri ile bağdaşmaz. Doğru ve temiz gayeler, doğru ve temiz araçlarla yapılmalıdır. Hak gaye hak bir vesile ile yapılmalıdır. Yoksa gaye hak olup da, vesile ve vasıta batıl olursa bunun anlamı kaybolur, manasızlaşır ve İslam açısından da caiz olmaz.

Bir erkeğin bayanlara, kurallara uymadan ders vermesi, İslam açısından caiz değildir. İlle de verilmesi gerekiyor ise; tesettüre ve harem ve selamlığa riayet edilmesi gerekir. Yoksa karşı karşıya ders vermek caiz olmaz.

Üstad'ın "maddi ve manevi her şeyimi feda ettim" sözü; tam aksine, "dünya ve ahirete ait bütün lezzet ve makamları terk edip, iman hizmeti için bütün her şeyden feragat ettim" anlamındadır. Yoksa "haram ve levhiyatlara girerek, iman hakikatlerini anlattım" anlamında değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

SORULARLARİSALE 2024 ANKETİ
Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...