Block title
Block content

Divan-ı Harb-i Örfi'de Geçen Hurşit Paşa, Kimdir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Âliye Divan-ı Harb-i Örfi, I. Dünya Savaşı sonrası İstanbul'da kurulan savaş mahkemeleridir. Şimdiki Savaş Suçları Mahkemesi'ne benzemektedir. Hurşid Paşa da bu mahkemelerin başkanı ve reisidir.

Bediüzzaman, 31 Mart hadisesi nedeniyle 1909 tarihinde kurulan Askeri mahkemede, şimdiki İstanbul Üniversitesi'nin ana binasında, şeriat istediği gerekçesiyle idam talebiyle yargılanmış, burada dünya hukuk tarihine geçmesi gereken çok harika bir savunma yapmıştır. Bu sıkıyönetim mahkemesinde yapmış olduğu müdafaa daha sonra ”İki Mekteb-i Musibetin Şehadetnamesi veyahut Divan-ı Harbi Örfi” adıyla yayınlanmıştır.

Bediüzzaman, 31 mart (1909) vak’asından sonra çıkarıldığı asker-î mahkemede Divan-ı Harb-i Örfî reisi Hurşid Paşa’nın:

"- Sende Şeriat istemişsin? Sualine cevaben:"

"- Şeriatın bir meselesine bin ruhumu feda etmeye hazırım..."
ilh. beyanları ve mahkemede yaptığı meşhûr “Divan-ı Harb-i Örfî” adlı müdâafası ile mahkemede berâat etti.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İlk Hayatı | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6334 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Ziyaretçi (doğrulanmadı)
"Âliye Divan-ı Harb-i Örfi, I. Dünya Savaşı sonrası İstanbul'da kurulan savaş mahkemeleridir. Şimdiki Savaş Suçları Mahkemesi'ne benzemektedir. Hurşid Paşa da bu mahkemelerin başkanı ve reisidir." demişsiniz 1. dünya savaşı 1914 te başlamadımı üstad ise 1909 da yargılanıyor. bu mahkemeler dünya savaşından sonra kurulmuşşa üstadı 1909 da nasıl yargılıyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Divan-ı Harb-i Örfi bir 1909 da kurulan kurumdur. Üstad 31 Mart vakasından dolayı yargılanmıştır. Aynı kurum daha sonraları Birinci Dünya savaşına da bakmış.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
cemdemir
”İki Mekteb-i Musibet'' ifadesini açıklar mısınız?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İki Mekteb-i Musibetin Şehadetnamesi Risale-i Nur külliyatında bulunan kitaplarından biridir. “İki Musibet Okulunun Diploması” anlamına gelir. Kitapta Üstadımızın 1909 yılında Divan-ı Harb-i Örfî’de (Sıkıyönetim Mahkemesi) yaptığı savunmaları yer almaktadır. Eserin tam adı İki Mekteb-i Musîbetin Şehâdetnâmesi yâhûd Dîvân-ı Harb-i Örfî ve Saîd-i Kürdî şeklindedir. Risâle-i Nûr talebeleri arasında İki Mekteb-i Musîbetin Şehâdetnâmesi veyâ kısaca Dîvân-ı Harb-i Örfî şeklinde adlandırılır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...