"Diyanet dairesi Nurları himaye etmek hakikî bir vazifesidir... Onun için bîçare Said Nursî ve Nur talebelerinden yüz derece ziyade Diyanet Riyaseti âzaları, hocaları alâkadar olmak lâzım." Buradaki kısımları nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu mektupta Diyanet'in nasıl olması ve ne şekilde hareket etmesi gerektiği ifade ediliyor. Yani Diyanet, Risale-i Nur'a sahip çıkıp onun önünü açarsa, hem kendi itibarını hem de İslam aleminde "dinsiz Türkiye" imajını kurtarmış olur. Şayet Risale-i Nur'a sahip çıkmazsa, zımnen dinsizlik hesabına hareket etmiş olacak. Çünkü o dönemde Risale-i Nur dinsizliğin önünde polattan bir kale gibidir.

Malum, o dönemde Türkiye İslam alemine "laik ve dinsiz bir hükümet" şeklinde lanse edilmekte idi. Amaç İslam birliğini kırmak ve Müslümanların birbirleri arasındaki kardeşlik hukukunu koparmaktı.

Madem diyanetin kuruluş amacı dine hizmet etmektir; öyle ise dine hizmet edenleri de koruyup kollaması gerekir. O zaman takdire şayan herkesin teveccühünü kazandığı gibi güvenini de kazanmış olur.

Avrupa o dönemde komünizm tehlikesine karşı dini hareketlere olumlu bakmakta idi. Bu yüzden dini hareketlere elinden geldiği kadar yardım ediyor ve onları her açıdan destekliyordu. Diyanet'in böyle bir hareketini takdir edeceği de mukadderdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...