Dokuz yaşındaki bir çocuğa, "Hiçbir şey yok iken, Allah nasıl vardı?" sorusunun cevabını nasıl vermek uygun olur? Risaleler gözlüğü ile bir cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu tip konularda genel bir usul olarak, çocukların basit ve nazik dimağına uygun ve özellikle de soyut örneklerden imtina ederek somut örnekler ile aklına hitap etmeliyiz. Çünkü çocuğun zihin ve hayal dünyası tekammül etmediği için, soyut alemden ziyade somut aleme yakındır.

"Mesela, oyuncak yapan bir usta, oyuncak yapmadığında ortadan kayboluyor mu, yoksa yerinde olduğu gibi durur mu?" diyerek, basit ama anlaşılır sorularla zihnini yönlendirebiliriz. Allah’ın varlığı bizim varlığımıza muhtaç ve bağlı değildir, manasını basit örnek ve temsiller ile anlatmamız gerekir.

Bir bina ustası binayı yapmadan önce hayatına nasıl devam ediyor idi ise, Allah da kâinat binasını yapmadan önce ilahi varlığına aynı şekilde devam ediyordu. Nasıl bina ustası yaşamak için bir bina yapmak zorunda değil ise, kâinatın olmaması da Allah'ın varlığına ve bekasına bir zarar veya noksanlık vermez. Allah'ın varlığı ve bekası kâinat olmadan da devam eder...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

hamditas

bu soruyu, şöyle de soruyolar, her şeyin bir yaratanı varsa, haşa...

Değerli Kardeşimiz; şöyle bir cevabımız vardır, ulaşmak için tıklayınız. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...