Block title
Block content

Dokuzuncu Söz, İkinci Nükte'de; Rububiyetin kudsiyeti, paklığı, kemal-i kudreti ve hazine-i rahmetinin istemesi ifadelerini izah eder misiniz? Rububiyetin bizlerden başka istekleri var mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Rububiyet, bir şeyi tedbir ve terbiye etmektir. Allah rububiyeti ile, istisnasız bütün kainatı ve insanları tedbir ve terbiye ediyor.

İnsanın bir damla sudan başlayıp, ta kabre girmesine kadarki süreçte; Allah sayısız tedbir ve terbiyeler yapıyor. Yani insan her anında Allah tarafından terbiye ve idare olunuyor, insanın nefes alıp vermesi bile bu kapsamdadır. Öyle ise Allah’ın rububiyeti, insanın velinimetidir ve insan için kudsi olmak gerekir.

Rububiyet öyle bir iksirdir ki; Allah’ın bütün isim ve sıfatları bu iksirin emrinde işliyor ve çalışıyor. Mesela, insan şefkate muhtaç olduğunda, Allah’ın rahmet hazinesi imdada yetişiyor, yine insanın güneşe olan ihtiyacından dolayı kudreti güneşi orada asılı tutuyor, bulutu toplayıp yağmuru yağdırıyor...

Böyle muazzam bir rububiyetin insandan istediği en büyük şey; ubudiyettir. Sübhanallah, Allahü ekber ve Elhamdülillah bu ubudiyetin özeti gibidir. Bu yüzden en büyük zikirden sayılmışlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...