Block title
Block content

"Dördüncü Hakikat: Bâb-ı Cûd ve Cemâldir. İsm-i Cevâd ve Cemîlin cilvesidir." Cud ve sehanın, cemal ve kemal ile ilgisi nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dördüncü Hakikat'te, genel hatları ile dünyada eserleri görünen cömertlik ve güzellik hakikatleri ile Cevad ve Cemîl isimlerinin ahirete olan işareti gösteriliyor.

Sonsuz cömertliğini kainatta eserleri ile gösteren bir Cevad’ın, insanları sonsuz bir şekilde ölüm ile yokluğa atıp bir daha onlara ikram ve ihsanda bulunmaması mümkün değildir. Zira sonsuz cömertlik sahibi olan Allah, sonsuz cömertlikte bulunmak ister, bu da ancak ahiretin inşası ile mümkündür.

Yine sonsuz güzelliğini kainatta eserleri ile gösteren bir Cemil’in, insanları sonsuz ölüm ile yokluğa atıp insanlara sonsuz bir çirkinlikte bulunması mümkün değildir. Zira sonsuz güzellik sahibi olan Allah’tan çirkinlik çıkmaz, çirkin bir iş yapmaz.

Hem yokluk kemale zıt bir noksanlıktır. Allah ise sonsuz kemaldedir, öyle ise ona yokluk isnat etmek; ona noksanlık vermek demektir. Allah bilcümle noksanlıklardan temiz ve paktır.

Cömertlikte hem kemal manası, hem de cemal manası beraber bulunuyor. Yani cömertlik hem güzeldir, hem de kemal bir sıfattır. Dolayısı ile cömertlik ile cemal  ve kemal arasında kuvvetli bir alaka vardır denilebilir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dördüncü Hakikat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2097 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...