Dördüncü Hatve'de neden şefkat var; sevginin yeri burada nedir? Şefkat ile sevgiyi karşılaştırabilir misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sevginin (muhabbetin) bütün dereceleri nezih değildir. Üstad'ın tabiriyle “çok envâına tenezzül edilmiyor.” Dünya sevgisi, mal sevgisi, şöhret sevgisi (hubb-u cah) gibi nezih olmayan sevgiler de vardır. Fakat şefkat, sevginin bütün nezih derecelerini içine alır, kapsar. Sevginin nezih olmayan mertebeleri şefkatte bulunmaz.

Şefkat, bir annenin çocuğuna şefkatinden, bir canavarın yavrusuna olan şefkatine kadar şefkatin bütün mertebeleri ve türleri latif ve nezihtir.

Sevgi şiddetlendiği zaman aşka inkilap eder. Aşk çok şiddetli sevgi demektir. Şiddetli aşk çoğu zaman helakete götürür. Fakat şefkat ne kadar şiddetlenirse şiddetlensin zarar vermez.

Şefkat halistir, karşılık istemez ve menfaat beklemez. Ama sevgi ve sevginin şiddetli hali olan aşk, karşılık bekler ve menfaat ister. Bir tavuğun bütün sermayesi kendi hayatı iken, yavrusuna olan şefkatinden dolayı yavrusunu kurtarmak için ite atılır, bazen de kafasını kaptırır; kendi hayatını hiç karşılık beklemeden feda eder. Fakat aşıkların çoğu karşılık bekler, maşukunun da kendisini sevmesini ister. Sevgilerin büyük kısmı menfaat üzerine döner.

Şefkat geniştir. Bir zat şefkat ettiği evladından dolayı bütün yavrulara şefkat gösterir. Hatta bir köpeğin kendi yavrularını emzirirken, kedi yavrularını da emzirdiğini çok görmüşüzdür. Fakat sevgide ve aşkta bu hususiyet yoktur; her şeyi sevdiği şeye feda eder.

Bu yüzden şefkat, muhabbetten daha yüksek, daha keskin, daha selametlidir; doğrudan Cenab-ı Allah'ın Rahîm ismine isal eder.

İşte bu sebeplerden dolayı Risale-i Nur yolunda marifetullahta terrakki için, aşk yerine şefkat esas alınmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

stoudomaire
Allah razı olsun:) yani şefkatin her türlüsü sevap..peki şefkati nasıl kullanacağız,Allah la irtibatımızda şefkati nasıl kullanacağız?birde risale mesleğinde Allah a sevginin yeri nedir?sevgi Allah a karşı bile olsa karşılık bekler mi insan,bencillik yapar mı ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (editor)

Bu sorunuzun cevabı Otuz İkinci Söz'ün Üçüncü Mevkıf'ında geçen, "Mühim bir sual" başlığı altındaki verilmiştir.
İlgili yere ulaşmak için tıklayınız:
Otuz İkinci Söz, Üçüncü Mevkıf, Mühim Bir Sual.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...