Block title
Block content

Dördüncü Söz'de, çiftlik olarak nitelendirilen cennete yolculuk anlatılırken, insan cennete ulaşana kadar iki ay (60 gün) süre geçeceği belirtiliyor. Kabir istasyon olarak gösterilmiş ve buraya gelene kadar 60 günden bir gün geçeceği belirtilmiştir. Ömür, yani bir gün olarak belirtilen zaman ve cennete yolculuk olan 60 gün oranı neye göre belirlenmiştir? Ömür bir gün ise geriye, kalan 59 gün nerede geçecektir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Üstad Hazretlerinin iki aylık yolculuk dediği; ruhlar aleminden başlayıp cennet ya da cehennem ile son bulan  ebed yolculuğudur. Bir şahıs noktasından bu uzun yolculuğun en kısa olan aşaması dünya hayatıdır, bu da ortalama altmış yıldır. Bu süre iki aylık ebed yolculuğuna kıyas edildiği zaman, yaklaşık olarak bir güne tekabül ediyor.

Üstad Hazretleri iki aylık derken, bir sınır çizmiyor, genel bir tabir kullanıyor. Bu iki aylık yolculuk içinde dünya hayatı bir gün gibi kısa olduğuna imada bulunuyor. Yoksa bir gün mesafeden sonra iki ay kaldı gibi bir mana anlaşılmıyor. Dünya hayatı bu yolculuk içinde en kısa olanıdır.

Tabi dünyanın yaşı ile insanın yaşı farklı şeylerdir. Burada mevzubahis olan bir insanın ortalama yaşıdır ki, insanın genel yolculuğu içinde hakikaten çok kısa bir zaman dilimidir. 

Alem-i berzah denilen kabir hayatının müddeti kıyamet ile sınırlıdır. Yani kıyametin kopması ve ikinci dirilişin başlaması ile kabir hayatı son bulur. Bundan sonra mahşer, sırat ve cennet ve cehennem gelir ki, bu süreçler kimisi için çok uzun, kimisi için çok kısadır. Yani amellere göre, yolculuk ya uzundur ya kısadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Dördüncü Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 4526 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

fat005

Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Yaptığımız mütâlaalar sonucunda 60 gün ifadesini Ümmet-i Muhammed'in (A.S.M.) ortalama ömrü şeklinde anladık. Fahr-ül Kâinat Aleyhissalâtü Vesselâm Efendimiz'in vefat yaşı 63 ya.. Oradan bağlantı kurduk.. Doğru mu?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Farklı ve güzel bir bakış açısı.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...