Block title
Block content

Dördüncü Söz'de geçen; "iki aylık yol; bir günlük mesafe" gibi kavramlar ne manaya geliyor; alem-i berzah kaç gün olmuş oluyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Alem-i Berzah denilen kabir hayatının müddeti; kıyamet ile sınırlıdır. Yani kıyametin kopması ve ikinci dirilişin başlaması ile kabir hayatı son bulur.

Üstad Hazretlerinin iki aylık yolculuk dediği; ruhlar aleminden başlayıp, cennet ya da cehennem ile son bulan ebed yolculuğudur. Bir şahıs noktasından bu uzun yolculuğun en kısa olan aşaması; dünya hayatıdır, bu da ortalama altmış yıldır. Bu da iki aylık ebed yolculuğuna kıyas edildiği zaman, yaklaşık olarak bir güne tekabül ediyor.

Üstad Hazretleri iki aylık derken, bir sınır çizmiyor, genel bir tabir kullanıyor. Bu iki aylık yolculuk içinde dünya hayatı bir gün gibi kısa olduğuna imada bulunuyor. Yoksa bir gün mesafeden sonra bir ay kaldı gibi bir mana anlaşılmıyor. Dünya hayatı bu yolculuk içinde en kısa olanıdır. Tabi dünyanın yaşı ile insanın yaşı farklı şeylerdir. Burada mevzubahis olan konu bir insanın ortalama yaşıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...