"Dördüncü tabaka-i hayat olan şüheda hayatının kedersiz olduğu lezzetli ve saadetli olduğu,.." belirtiliryor. Üstad'ın yeğeni Ubeyd'in, şehit olduktan sonra Üstadımızın vefat ettiğini zannedip ağlamasını, üzülmesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Umumiyetle şehidlik makamının lezzetli ve saadetli olduğunu, gerek bu dördüncü tabaka-i hayattan, gerekse de hadislerden ve ayetlerden anlamaktayız. Bediüzzaman Hazretleri de bu umumi kaideyi nazarımıza vererek şehitlerin keder çekmediklerini ve üzülmediklerini ifade etmektedir.

Her şehid kedersiz olur veya üzüntü duymaz diye bir kural bulunmamaktadır. Şehidler belki makam itibariyle yükseklerde bulunabilir. Ama onların da gerek kul hakkı olsun gerekse de başka haklar noktasından üzüntü ve keder çekmeleri muhtemeldir.

O şehitler, arkalarından kendilerine katılmayan (yani şehit olmayıp hayatta kalan) bütün müminlerin, sonunda korku ve üzüntüden kurtulup mesut olmalarıyla müjdelenir, sevinir ve neşeli olurlar. Bu şekilde demek ki kalanların din ve dünya selamet ve saadetiyle devamlı olduğu, şehitlerin rızıklandıkları refah ve sevincin sebeplerinden birini teşkil eder.

Diğer bir mânâ ile arkalarında mücahede eden ve henüz şehit olmak suretiyle kendilerine katılmamış bulunan gelecekteki şehitlerin, bugün çektikleri acı ve zahmete rağmen neticede şehit olarak, dünya ve ahiretin korku ve hüznünden bütün bütün kurtulacaklarını ve kendileri gibi mesut olacakları müjdesini alırlar da sevinirler. Şu hâlde geride savaşı kaybeden ve şehid olmaktan mahrum kalan ve düşman işgali altında inleyen ve özellikle dinlerinin yok olması tehlikesiyle karşı karşıya bulunanların halinden haberdar olurlarsa, şehitlerin de üzgün olmaları gerekecektir.

Demek oluyor ki, Allah Teâlâ şehitlere bunların durumlarını ya bildirmeyecek, ilgilendirmeyecek veya bildirdiği şekilde onları o üzüntüden koruyacak, lütfunun nimetiyle memnun edecektir. Çünkü Allah yolunda şehit olanlar, "Kendilerine hiçbir korku olmayanlar ve üzülmeyecek olanlardır."

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...