Block title
Block content

"Dünya bir tezgâh ve bir mezraadır; âhiret pazarına münasip olan mahsulâtı yetiştirir. Çok Sözlerde ispat etmişiz: Nasıl ki cin ve insin amelleri âhiret pazarına gönderiliyor. Öyle de dünyanın sair mevcudatı dahi, âhiret hesabına çok vazifeler..." İzah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dünya bir tezgâh ve bir mezraadır; âhiret pazarına münasip olan mahsulâtı yetiştirir. Çok Sözlerde ispat etmişiz: Nasıl ki cin ve insin amelleri âhiret pazarına gönderiliyor. Öyle de dünyanın sair mevcudatı dahi, âhiret hesabına çok vazifeler görüyorlar ve çok mahsulât yetiştiriyorlar. Belki küre-i arz onlar için geziyor. Belki denilebilir ki, onun içindir. Bu sefine-i Rabbâniye, yirmi dört bin senelik bir mesafeyi bir senede geçip meydan-ı haşrin etrafında dönüyor."(1) 

Dünya bir tarla veya sonsuzluk alemine mahsulat yetiştiren bir tezgah gibidir. Dünyadaki hiçbir netice ve ürün heba ve ziyan edilmez. Hepsi ahiret aleminde kullanılmak üzere arşivleniyorlar ve depolanıyorlar.

Dünya tarla, insanların amelleri bu tarladan çıkan mahsulat, beka alemleri de bu mahsulatın döküldüğü ya da değerlendirildiği bir mahzen, bir depo bir arşiv, bir sonuç alma yeridir.

O alemlere nispetle dünyanın küçüklüğü ve zilleti bizi aldatmasın. Nasıl sürekli akan küçük bir çeşme büyük bir göle dönüşebiliyor ise, aynı şekilde dünya çeşmesi de sürekli faaliyet ve dönmesi ile o haşmetli alemlere bir anlam ve değer yüklüyor, oralarının özünü ve içini dolduruyor. Yani dünya bir nehir o alemler ise bu nehrin döküldüğü bir okyanus gibidir.

Mesela, cennet ve cehennem iki büyük beka alemidir. Bu iki alemi dünyanın en büyük mahsulatı olan hayırlı ve şerli insanlar dolduracaktır.

Yine misal alemi dünyanın mahsulatlarının imajının alınıp arşivlendiği bir alemdir.  Levh-i mahfuz bütün mahlukatın resminin çekildiği dev bir kameradır.

Allah dünyayı kendi isim ve sıfatlarının talim edildiği bir mektep olarak inşa etmiştir. Bu mektepte dersini hakkı ile okuyanlar beka alemlerine mükafat almaya gidiyorlar, haylazlık edip mektebi karıştıranlar ise ceza almaya gönderiliyorlar.

Dünyanın sürekli değişmesi, dönüşmesi, büyük bir faaliyet içinde çalkalanması hep beka alemlerine mahsul ve netice yetiştirmek içindir yani.

(1) bk. Mektubat, Yirmi Dördüncü Mektup, İkinci Makam.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...