Block title
Block content

"Dünya" ile "küre-i arz" kavramları arasındaki fark nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Küre-i Arz: Bu kelime dünyanın yuvarlaklığına işaret eden bir kelimedir. Bilimsel bir tabirdir. Üstad Hazretleri bu tabiri; semanın zıddı ve dengi anlamında bilimsel bir tabir olarak kullanıyor. Dünya kelimesi bu kelimeye nispetle daha felsefidir.

Dünya: Denâet veya dünüvvden türemiş bir kelimedir. En yakın, en aşağı anlamına gelir. Ahirete veya ölüme en yakın olmasından dolayı bu isim verilmiştir. Dünya kelimesi; ahiret hayatının zıddı anlamında kullanıyor.

Dünya kelimesi daha çok insanları aldatan ve ahreti unutturan ya da ahiretin bir mezra ve tarlası şeklinde algılanıyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: D | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 8907 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

sami
Küre-i Arz: Yer Küre
Dünya: Genelde Yerküre olan gezegenimiz hakkında kullanılırken Arabi ıstılahatında Bütün Kainatı ve içinde bulunduğumuz alemi ifade etmek için de kullanılır. Risale-i Nurda her iki anlamda da kullanılmıştır. Ama Genelde ikinci anlamda kullanılmıştır.
Mesela: Birbiri içinde mütedâhil daireler gibi, her insanın kalb ve mide dairesinden ve cesed ve hane dairesinden, mahalle ve şehir dairesinden ve vatan ve memleket dairesinden ve Küre-i Arz ve nev-i beşer dairesinden tut.. tâ zîhayat ve dünya dairesine kadar, birbiri içinde daireler var.
Bir şehir, bir vilayet, bir memleket, belki küre-i arz, belki dünya, belki âlem-i vücud iki hakikî dost için bir meclis hükmündedir.
Nev-i insanî bir nefistir, dirilmek üzere ölecek. Ve Küre-i Arz dahi bir nefistir, bâki bir surete girmek için o da ölecek. Dünya dahi bir nefistir, âhiret suretine girmek için o da ölecek! manası, âyetin işaretinden kalbe açılıyordu.
Bu âlem şehrinde dünya sarayının damındaki yıldız lâmbaları, bir kısmı -kozmoğrafyanın dediğine bakılsa- küre-i arzdan bin defa büyük ve top güllesinden yetmiş defa süratli hareket ettikleri halde, intizamını bozmuyor, birbirine çarpmıyor, sönmüyor, yanmak maddeleri tükenmiyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
yusuf111
yorum yazan sami adli kisinin yazisi daha aciklayici oldu. Zaten suraya da uyuyor. Allah razi olsun: Şu dünyanın bir ömrü, ve şu dünyadaki küre-i arzın dahi ondan kısa diğer bir ömrü, ve küre-i arzda yaşayan nev-i insanın daha kısa bir ömrü vardır. (Barla L. 250. mektub)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...