"Dünyada insana denilse, şu yol kısa ama tehlikeli, bu yol ise uzun ama tehlikesizdir. İnsan kendini garantiye almak için, uzun ama tehlikesiz yolu seçer. Lakin iş ahiret boyutuna geldiği zaman insan aynı hassasiyeti gösteremiyor." Açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyada insana denilse, şu yol kısa ama tehlikeli, bu yol ise uzun ama tehlikesizdir. İnsan kendini garantiye almak için, uzun ama tehlikesiz yolu seçer. Lakin iş ahiret boyutuna geldiği zaman insan aynı hassasiyeti gösteremiyor. Yani milyonlarca enbiya ve evliya; şu yol cehenneme, şu yol da cennete çıkar demelerine rağmen, insanlar cehenneme giden yolu tercih ediyorlar.

Zararsız ama aynı zamanda menfaatsiz olan yol, temsildeki bir ifadedir. Yoksa, küfür ve günah yolu için sarf edilen bir ifade değildir.

Yani insan dünyada zararsız, ama aynı zamanda menfaatsiz bir yolu, kısa ama zararlı yola tercih etme akıllılığını gösterip de, milyonlarca enbiya ve evliyanın mutlak manada zararlı dediği küfür ve günahlı yolu, mutlak manada menfaatli olan iman ve itaat yoluna tercih etmeleri, hakikaten bir basiretsizlik ve divanelik değil de nedir acaba.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şehrayin
heva ve hevesi nefsi ve şeytanı insanı aldattığı için bu yola sevkediyor. yoksa yukarda yazdığınız gibi herkes aklını kalbini ruhunu dinlese nebilerin yoluna gider ama onun yerine hevasını nefsini şeytanı dinliyor öbür yola gidiyor
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...