"Dünyada vefatın firak değil, visaldir, o ahbaplara kavuşmaktır..." Burada Üstad neden kesin bir dille konuşuyor? Anne babası imansız göçüp kabir azabı çekiyor ise nasıl anlaşılabilir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bu dünyada kalan bir iki dostun var; onlar da oraya gidecekler. Dünyada vefatın firak değil, visaldir, o ahbaplara kavuşmaktır. Onlar, yani o ervâh-ı bâkiye, eskimiş yuvalarını toprak altında bırakıp, bir kısmı yıldızlarda, bir kısmı âlem-i berzah tabakatında geziyorlar, diye ihtar edildi."(1)

Üstadımız burada inançsız kâfirlerin iddia ettiği gibi ölümün yokluk ve hiçlik değil, vuslat ve sonsuz hayata açılan bir kapı olduğunu ilan ediyor. Yoksa kişilerin şahsi ahvali üzerinden konuşmuyor.

Mesela A şahsının anne ve babası kâfir olabilir, ama genel anlamda ölüm yokluk ve hiçlik değil ahbaplara vuslat (kavuşma) ve sonsuz hayata açılan bir kapıdır. A şahsının anne ve babası kâfir olmuş olsa bile, bu şahıs imanla kabre girdiğinde, başta Peygamber Efendimiz (a.s.m) olmak üzere binlerce nebi, milyonlarca evliya gibi hakiki dost ve ahbaba kavuşacaktır. Bir iki kâfir akrabasını kaybedecek, milyonlarca daha faziletli dostunu ve gerçek ailesini kazanacak.

Ölüm mutlak ve genel anlamda her mümin için vuslat kapısıdır, bir iki akrabanın kâfir olması bu gerçeği değiştirmez ve zedelemez.

Ehl-i cennet kendi hallerinden memnun oldukları gibi, kendi dost ve akrabalarının cehenneme gitse bile, yok olmadıklarını, onların hayatta olduklarını ve bir nevi rahmete mazhar olduklarını bildiklerinden, Allah'a ayrıca şükredecekler ve Allah’ın mahşerdeki mutlak adaletini gördüklerinden onların müstahak olduklarını bileceklerdir.

Cennete giren insanların taşıyacakları hissiyat, tamamıyla cennetlik olan hissiyatlardır. Yani, cennette kıskançlık, elem, hastalık, hased, yersiz merhamet gibi cennete yakışmayan hissiyatlar olmayacaktır. Bu noktadan düşünüldüğünde babası veya herhangi bir yakını cehenneme giden bir insanın, onlara şefkati olmayacaktır. Mümin olan kardeşleriyle ebedi cennette mesut olacaktır.

(1) bk. Lem'alar, Yirmi Altıncı Lem'a, Onuncu Rica.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

k.toprak

Allah razı olsun teşekkür ederim 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...