Block title
Block content

"Dünyanın ecel-i fıtrîsinden evvel, irade-i ezeliyenin izniyle hâricî bir maraz veya muharrip bir hadise başına gelmezse,.." cümlesini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Ecel-i fıtri; her mahlukun yaradılışı itibariyle, Cenab-ı Allah tarafından tayin olunan vasati ve ortalama ömrüne denir. Diğer bir tabir ile her mahlukun fiziki ve biyolojik ömrüne denir.

Şayet Allah, bu fıtri ömrü hikmeti gereği herhangi bir sebeple bozmaz ise, her mahluk biyolojik olarak ölmeye programlanmıştır. Türler içinde insanın biyolojik ömrü ayrı, sair türlerin biyolojik ömürleri ayrıdır.

Dünya ve kainatın da biyolojik bir ömrü vardır. Faraza kıyamet kopmasa yine de kainat fiziki ve biyolojik olarak ölüme mahkumdur.

Eşyaların son kullanma tarihi bu meseleye işaret ediyor. Nasıl bir gıda yenilmediği ya da telef edilmediği halde, belli bir müddetten sonra kendiliğinden bozulup kokuyor ise, aynı şekilde dünya da Allah müdahale edip bir kıyameti erkenden koparmasa bile, ölüme, yani fıtri kıyamete programlanmıştır.

Bugün bilim adamları dünyanın kaynaklarının bitmeye doğru gittiğini, şu kadar seneden sonra iklim kıyametinin geleceğini hesaplıyorlar. Buzulların erimesi ile karaların yok olması gibi...

İnsan hiçbir hastalık ya da kaza geçirmese bile, belli bir yaştan sonra yaşamak maddesi biter, sonra ölür. Bu, dünya ve evren için de cari bir kanundur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: İkinci Maksat, Dördüncü Esas | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1966 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

mustafa said
burada ecel-i fıtriyi ömr-ü fıtri manasında kullanmışsınız. ikisi aynı şeyler mi ?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
İkisi aynı anlama geliyor.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...